fb pixel Vynálezkyně Mary Beatrice Kenner: Místo uznání a bohatství se dočkala rasismu a zapomenutí – G.cz
Vyhledávání

Vynálezkyně Mary Beatrice Kenner: Místo uznání a bohatství se dočkala rasismu a zapomenutí

Zdroj: Wikimedia Commons/Avillarraso, CC BY-SA 4.0

Je velmi pravděpodobné, že Mary Beatrice Kenner zdědila svůj talent pro vynalézavost po svých rodičích, kteří byli také vášnivými vynálezci. Ona sama se stala rekordmankou v počtu udělených patentů Afroameričankám. Mezi její největší úspěchy patří vynález hygienického pásu, který představoval předchůdce moderních hygienických vložek.

Martin Miko
Martin Miko 13.5.2024, 12:25

Zapomenutá vynálezkyně, která zlepšila svět

I přes své výrazné úspěchy Mary Beatrice Kenner čelila rasismu, který jí znemožnil profitovat z jejích vynálezů kvůli barvě její pleti. Její život byl plný výzev, které začaly u aranžování květin a vyvrcholily neobvyklými objevy. Rasismus, se kterým se setkávala, jí bránil v plném využití svého talentu a překážel v její profesní kariéře. Přesto dokázala vytrvat a přinést do světa inovace, které měly pozitivní vliv na životy mnoha lidí. Patřičného uznání se však nikdy nedočkala.

Mary Kenner se vyrůstala v rodině, kde vynalézavost byla téměř genetickou vlastností. Její otec i dědeček měli za sebou úspěšné vynálezy, stejně jako její sestra. Mary se tedy zdálo, že má v krvi kreativitu a inovativní myšlení. Už v šesti letech přišla s nápadem na samomazací panty pro vrzající dveře. Když se rodina později přestěhovala do Washingtonu, Mary měla možnost navštívit Úřad pro patenty a ochranné známky, kde mohla ověřit, zda její nápady nejsou již patentovány.

I přes své naděje na vzdělání na prestižní Howard University se jí vstup na tuto školu nepodařilo kvůli finančním obtížím a diskriminaci, které čelila jako Afroameričanka. Tak se pro Mary stalo vynalézání cestou, jak vynahradit nedostatek možností ve vzdělání a uplatnit svůj talent a kreativitu.

V začátcích 20. století bylo v Americe stále považováno za tabu hovořit o menstruaci. Ženy se musely spoléhat na provizorní vložky z hadříků. I když firma Kotex začala v roce 1927 dodávat na trh své výrobky, tak byly kritizovány kvůli své délce a tuhosti. Mary Kenner se rozhodla to změnit a vymyslela hygienický pás, který měl řešit všechny problémy spojené s menstruací jednou provždy. Mary Kenner vynalezla hygienický pás, který měl udržovat menstruační vložky na místě pomocí popruhů. I když tento vynález představila již ve dvacátých letech, patentovat si ho mohla až v roce 1956. Zájem o tento produkt projevila firma Sonn-Nap-Pack Company, ale jakmile zástupci firmy zjistili, že Mary má tmavou pleť, od smlouvy ustoupili. Tento příběh se opakoval i u dalších potenciálních investorů.

Navzdory rasové diskriminaci a nedostatku uznání se Mary Kenner nevzdala a stále hledala způsoby, jak pomáhat druhým. Podnítila ji k tomu její sestra Mildred, která trpěla roztroušenou sklerózou. Pro ni vymyslela speciální chodítko s boční kapsou a podložkou umístěnou vpředu, aby ji podržela. Aby se zlepšil život i dalším lidem, vytvořila i speciální držák na toaletní papír pro nevidomé osoby.

I přes svou tvůrčí činnost a snahu o pomoc jiným nikdy nedostala požadované uznání ani finanční odměnu. Mary Beatrice Kenner zemřela 13. ledna 2006 ve věku třiadevadesáti let. I přesto, že její přínos byl opomíjen, její dědictví přetrvává, zejména díky tomu, že drží rekord mezi afroamerickými vynálezkyněmi se svými pěti patenty.

Zdroje informací:

https://www.historyhit.com/mary-beatrice-kenner-the-inventor-who-changed-womens-lives/

https://www.blackpast.org/african-american-history/mary-kenner-1912-2006/

https://blog.sciencemuseumgroup.org.uk/happy-birthday-mary-kenner/

Podobné články

Doporučujeme

Další články