1. Vytváří se závislost
Na ostrém jídle vzniká závislost. Pálení v ústech způsobuje bolest, na kterou tělo reaguje uvolňováním přirozených analgetik – endorfinu a dalších endogenních opiátů. Po jídle s mohutnou dávkou chilli proto zažijete ‚rush‘, příjemný pocit štěstí, euforie a ‚nakopnutosti‘, podobně jako po drogách, po sportu nebo po sexu. Je to paradox: některé rostliny během evoluce začaly kapsaicin tvořit, aby palčivostí odradily živočichy, kteří by je chtěli sníst. Lidi to ale naopak přitahuje. Problém je, že postupně vzniká tolerance, takže jídlo musíte mít stále pálivější.
2. Zintenzivní se chutě
Pálivé jídlo je výraznější a chutnější. Díky kapsaicinu se víc prokrvuje sliznice v ústech včetně „chuťových“ nervů. Pálivé jídlo nám tedy chutná lépe a i jeho další chutě vnímáme intenzívněji (proti této teorii ovšem mluví osobní zkušenost, podle které „oheň v ústech“ všechny ostatní chutě naopak přebije).
3. Povzbuzuje se trávení
Pálivé jídlo zvyšuje chuť k jídlu, která by byla jinak v horkém klimatu snížena. Zároveň až o 25 % urychluje metabolismus, čímž povzbuzuje trávení a zvyšuje stravitelnost jídla.
4. Snižuje se riziko nákazy
Čím pálivější jídlo, tím méně rizikové. Kapsaicin a další látky obsažené v pálivém koření totiž působí částečně antibakteriálně a v horkém klimatu zpomalují kažení jídla. Právě proto se prý jídlo s chilli v tropech tak rozšířilo před vynálezem ledničky. A právě proto je v severských zemích kuchyně tak fádní. Jídlo tu prostě stačí strčit za okno, kde zmrzne a nezkazí se i bez chilli.
5. Maskují se špatné chutě
Pokud už se jídlo v horku zkazí, pálivá chuť to přebije a zamaskuje (což před cestou do tropů není právě povzbudivé číst, že?). Tato teorie je v rozporu s předcházejícím tvrzením, že pálivé jídlo je naopak bezpečnější.
6. Vypuzují se paraziti
Pálivé koření z trávicího traktu částečně vyhání parazity, kteří se v zemích s horkým klimatem vyskytují častěji.
7. Ochlazuje se tělo
Pálivé jídlo zrychluje srdeční tep, povzbuzuje krevní oběh a roztahuje kožní kapiláry. Pocit palčivosti navíc mozku ‚namluví‘, že se zvýšila tělesná teplota. Všechny tyto mechanismy aktivují pocení, kterým se tělo zbavuje tepla. V horkém klimatu tedy jídlo s chilli povzbuzuje termoregulaci a ochlazuje nás. Po pálivém jídle se navíc musíme napít, čímž doplníme vypocenou vodu a dále se ochladíme. Právě tohle je prý hlavním evolučním důvodem, proč se s pálivým jídlem setkáte v tropech a ne na severu.
8. Posiluje se imunita
Pálivé jídlo je zdravé. Kapsaicin snižuje hladinu cholesterolu a inzulínu v krvi (čímž reguluje krevní cukr). Má antikoagulační účinky, takže předchází vzniku krevních sraženin a infarktu či mrtvice. Posiluje imunitní systém a podle posledních vědeckých zjištění zabíjí rakovinné buňky.
A ještě pro vás máme legračně ‚pálivé‘ – jak to dopadne, když orchestr pojídá nejpálivější papričky na světě a vzápětí se pustí do hry.