fb pixel
Vyhledávání

Benzín zrychluje své zdražování, přidá se i nafta. Cena ropy je totiž na pětiměsíčním maximu

Zdroj: Profimedia

Podle aktuálních údajů CCS zdražování benzínu neustále zrychluje, zatímco cena nafty neustále klesá. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 13.4.2023, 09:43

Benzín opět zdražuje

Benzín Natural 95 v uplynulém týdnu v Česku zrychlil své zdražování, jeho průměrná cena poskočila o 36 haléřů na 37,63 koruny za litr. Nafta naopak dál zlevňuje. Dostala se hlouběji pod 35 korun za litr, kde se trvale pohybovala naposledy loni v lednu. Její cena za týden klesla o 36 haléřů na průměrných 34,44 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

V příštím týdnu benzín dále zdraží, až o 40 haléřů na litr, zatímco nafta přestane zlevňovat a její cena bude stagnovat, ba posléze i mírně poroste. Důvodem je poměrně výrazný růst cen ropy, nyní na pětiměsíční maximum, k němuž v minulém a tomto týdnu dochází poté, co klíčoví tradiční těžaři ropy v čele se Saúdskou Arábií nečekaně rozhodli o významném snížení objemu své těžby. Od května tak ze světového trhu zmizí 1,1 milionu barelů denně – v porovnání s tím, s čím se předtím počítalo. Od července pak ubude dokonce 1,6 milionu barelů. To proto, že Rusko prodlouží platnost svého vlastního omezení těžby. Bude to o půl milionu barelů denně, což uvedlo již v březnu v reakci na západní sankcionování ropy a ropných produktů, které vyváží námořní cestou.

Rusko a další tradiční těžaři v čele se Saúdskou Arábií tvoří uskupení OPEC+. Jeho moc ovlivňovat světovou cenu ropy poslední dobou roste, neboť zpomaluje vzestup produkce břidličných těžařů v Severní Americe. Ti až donedávna představovali nebezpečnějšího rivala uskupení OPEC+ než dnes, neboť každé omezení těžby ze strany tradičních těžařů mohli využít k navýšení své produkce a k získání tržního podílu na jejich úkor. Se zpomalováním rozšiřování jejich produkčních kapacit však tato flexibilita polevuje, což tradičním těžařům otevírá prostor k razantnějším škrtům ve vlastní těžbě, aniž by se museli obávat ztráty trhu.

Ropa Brent v reakci na zmíněné překvapivé omezení těžby zdražuje nyní až na více než 87 dolarů za barel. Ještě v týdnech předcházejících tomu minulému se prodávala i za ceny citelně po úrovní 75 dolarů za barel. Tento cenový nárůst způsobuje – a hlavně ještě způsobí – růst cen pohonných hmot v ČR. Zatím se však nemusí obávat, že by průměrná celorepubliková cena benzínu či nafty překročila úroveň 40 korun za litr. Bude se spíše pohybovat maximálně v pásmu od 35 do 38 korun za litr.

Podobné články

Doporučujeme

Další články