Ortel hrát neumí, ale zaujmout hloupé ano
Pár minut po čtvrté vycházíme z metra na stanici Můstek s očekáváním, že se zde nehneme a bude tu probíhat jakýsi druhý listopad 1989, jenže tomu tak není. Ve spodní části Václavského náměstí je vedený zábor pro kulturní akci, kde se setkávají lidé, kteří pravděpodobně nejsou součástí protestu SPD, ale jejich opozice. Na malém pódiu zpívá písničkář, čemuž přihlíží něco okolo stovky lidí. Nicméně jdeme dál směrem k pomníku svatého Václava, pod kterým má v těchto chvílích vystupovat kapela Ortel. Z dálky slyšíme, že to basuje. Pořadatelé nejspíš očekávali, že zaplní celé Václavské náměstí, a proto v jeho polovině vidíme velkou LED obrazovku s plakátem hnutí SPD Tomia Okamury. Okolo kromě pár pořadatelů není nikdo.
Následuje pás trhů a teprve po něm potkáváme hlouček lidí, kteří nám brání ve výhledu na kapelu svými vlajkami. Později se dočítáme, že podle odhadů policie ČR je na místě okolo 600 fanoušků, které poznáte na první pohled. Na demonstraci, která zahrnuje i koncert Kapely Ortel, je poměrně zajímavá skvadra lidí. Většina z těch lidí pravděpodobně nebude z Prahy. Chodí tu muž s bílým trikem, na které si fixou napsal, že migranti a islám jsou nový mor Evropy. Potkáte tu i paní s černým pejskem, kterému na krk přidělala ceduli, že nechce islám, protože zabíjí černé pejsky. Pak tu máme pár klasických vesničanů s merchem Ortel, který frontmanovi vlastenecké kapely vydělal na nového Hummera, a skupinky holých lebek, které poznáváme velmi dobře už od dob kapely Orlík.
S novináři, kolemjdoucími a zvědavci tu může být okolo 2 tisíc lidí. To je poměrně malé číslo, když SPD volilo ve volbách do Poslanecké sněmovny přes půl milionu lidí. Kde ty lidi jsou? Vyplatilo se kvůli tomu dělat zábor celého Václaváku? Nebylo by lepší uspořádat akci v obchodním centru nebo v nějakém hudebním klubu? Alespoň by to vypadalo plně a nepůsobilo by vše tak trapně.
Co se týče kapely Ortel, člověk se diví, že si taková kapela říká o 80 tisíc korun za koncert. Podle některých zdrojů si za toto hraní dokonce naúčtovala 100 tisíc korun. Ale když to jsou pořadatelé ochotni zaplatit a lidé jsou ochotni přijít, tak proč ne. Na první pohled působí Ortel jako vesnická rocková kapela s nádechem středověku, která se ideálně hodí do vesnického kulturáku nebo na středověký jarmark, jenže je zde přidaná hodnota. Ortel se svezl na protimigrantské vlně a z písně Mešita žije kapela dodnes, protože se jedná o stále dokola omílané téma. A další písničky vyzní podobně. Stěžování si na těžký život, tvrdou práci, Evropskou unii, českou inteligenci a politiky. K tomu všemu mívá Tomáš Ortel srdceryvné projevy o tom, jaký je mučedník a jak to mají těžké všude, kde vystupují. Je to zakázané ovoce, které lidi chtějí. Nemůžeme se divit, že je ti méně bystří občané srovnávají s Karlem Krylem, možná to tak po deseti pivech doopravdy působí.
Co se týče hudební stránky, jedná se o podrůměrné hudebníky, kteří by měli ještě pár let navštěvovat nějakou hudební školu a mnohem více trénovat. Špatně naladěné nástroje a nesehraná kapela. Nebýt kontroverzního Tomáše Ortela, tak by kapela byla ráda, kdyby si někde mohla zahrát za pivo a párek.
Kvůli hudbě tedy lidé na Ortel rozhodně nechodí, protože kapela hrát neumí. Kvůli politickým názorům ano.
A zde je 5 životních pravd, které jsme si odnesli z vlastenecké demonstrace SPD.