fb pixel
Vyhledávání

Císař František Josef I. nebyl jen stařičkým mocnářem. Švejk ho nemiloval, Sissi také moc ne, ale historie vlastně ano

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Přesně před 103 lety zemřel František Josef I., který je pro většinu současníků symbolem zaniklé rakousko-uherské monarchie. Pro mnohé je směšnou figurkou, kterou proslavil Haškův Švejk, stařičkým mocnářem, Frantou Procházkou, který to s námi Čechy nikdy moc dobře nemyslel. Ale často se zapomíná, že nebyl vždycky tak starý, jak povětšině žije v našem povědomí, že vlastně začal svou předlouhou vládu jako osmnáctiletý mladík a na trůnu se udržel neuvěřitelných 68 let. Do dějin vstoupil prostě jako Franz Josef a také manžel císařovny Alžběty, které nikdo neřekne dodnes jinak než Sissy.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 21.11.2019, 10:50

Otec monarchie, ze kterého se stal stařičký mocnář

Život Františka Josefa I. rozhodně nebyl nudný. Období jeho vlády zahrnuje vše, co život přináší - společenské změny, úspěchy i neúspěchy, osobní štěstí i tragédie. Byl to ale bezpochyby on, za jehož panování došlo k modernizaci všech oblastí života a také přispěl ke vzniku novodobého českého národa. Na trůn nastoupil jako mladík, ke konci života už byl zobrazován jako stařičký mocnář. Byl znám svou pečlivostí, smyslem pro řád a také, že nemiloval změny. Bylo mu dobře v pozici otce-panovníka a obyvatelé monarchie byly jeho „dětmi“.

Opravdu ho lidé nenáviděli?

Období habsburské nadvlády a soustátí je sice zobrazováno jako neblahé období „poroby českého národa“, ale ukazuje se, že to v některých směrech nebylo tak horké a císař měl i dost příznivců. A tím se dostáváme k mýtu, že všichni lidé údajně neměli v oblibě Habsburky, císaře a jejich jediným přáním bylo zbavit se „té nenáviděné monarchie“. Vyplouvají na povrch nové prameny, které ukazují opak. Dobový tisk přináší svědectví obdivu a úcty k císaři, další prameny pak nadšené vítání panovníka při jeho návštěvách území dnešního Česka. Stejně tak si můžeme připomenout jeho podíl na otevírání a budování institucí, které jsou symbolem modernizace českého národa, jako je Národní divadlo či vznik dnešní Akademie věd.

Poněkud komplikované manželství s krásnou Sissi

Kapitolou sama pros sebe bylo jeho manželství s krásnou Alžbětou Bavorskou řečenou Sissi. Původně si měl Franz vzít na přání své matky arcivévodkyně Žofie její sestru Helenu, ale srdci se poručit nedá. Císař si svůj sňatek prosadil. Svatba Františka Josefa a Alžběty byla naplánována na v pondělí 24. července 1854 v 19. hodin večer v augustiniánském kostele ve Vídni. Vypadali jako ideální pár. Zdání však často klame. Sissi byla velmi svobodomyslnou dívkou a později ženou, která se nechtěla nechávat svazovat společenským tlakem. To bylo ale bohužel v přímém rozporu s životem na vídeňském císařském dvoře, což mladá císařovna pochopila velmi záhy po svatbě. Jestli bylo něčím manželství císařského páru poznamenáno, pak to byl vzájemný vztah Sissi a její tchyně a tety v jedné osobě Žofie. Představy o životě obou žen se zcela rozcházely a arcivévodkyně Žofie měla neustálý pocit, že jí mladá císařovna musí poslouchat a řídit se jejími radami do života. František Josef se tak permanentně nacházel v nezáviděníhodné situaci, kdy se chtěl postavit za svou manželku, ale zároveň nechtěl rozhněvat vlastní matku. Řevnivost trvala až do smrti Žofie Bavorské v roce 1872. František Josef I. svoji ženu velmi miloval a o cokoliv ho kdy požádala, to jí splnil. Cit Alžběty ale rozhodně nebyl tak vřelý. Důvodem byl hlavně odlišný pohled obou manželů na svět a na život. Zatímco František Josef byl silně konzervativní a staromilský, povahově spíše nudný pedant, Sissi byla moderní ženou, která v mnoha ohledech předběhla svou dobu a toužila hlavně po osobní svobodě a možnosti věnovat se svým zálibám. Nevyrovnaný byl také vztah k jejich dětem, které měli celkem 4. Nejstarší dcera Žofie zemřela v pouhých dvou letech, což prohlubeň mezi oběma manželi ještě prohloubilo. Spolu měli jediného syna, korunního prince Rudolfa. Ten byl ale psychicky velmi labilní a svůj život ukončil sebevraždou. Císař si s ním sice nerozuměl, ale jeho smrt ho zdrditla a zasáhla rozhodně víc než jeho choť. Manželé ve finále žili de facto odděleně, a to až do smrti Alžběty, jejíž život ukončil v roce 1898 na břehu jezera u Ženevy italský anarchista Luigi Lucheni, který ji zavraždil pilníkem. I když v posledních letech se svou manželkou moc často nevídal, měl ji František Josef stále rád a její smrt ho velmi zarmoutila.¨

Připomeňte si v obsáhlé galerii tohoto velkého státníka, který tak výrazně ovlivnil dějiny našich zemí. Pro Česko se stal nesmrtelný i díky Jaroslavu Haškovi a jeho Švejkovi. Byl to právě Švejk, který po svém tvrdil, že „ ...to bude něco nádhernýho, když vobá padnem spolu za císaře pána a jeho rodinu."

Problémy se ženou neměl jen císař František Josef I. Své o tom může vyprávět například expremiér Petr Nečas, jak si můžete přečist.

Podobné články

Doporučujeme

Další články