fb pixel
Vyhledávání

Delirium tremens aneb Když vás náhlé vysazení alkoholu může i zabít

Zdroj: Wikimedia Commons, by Adriaen Brouwer, Public Domain

Podle posledních výzkumů pije denně v Česku alkohol zhruba desetina všech obyvatel. Vzhledem k tomu, že máme největší spotřebu piva na osobu na celém světě, tak se tomu ani nemůžeme divit. Mezi nejznámější alkoholové psychózy patří bezesporu delirium tremens, což je laické označení pro život ohrožující duševní stav, který se objevuje u osob závislých na alkoholu. Ten nastává při úplném vysazení alkoholu a může způsobit i smrt.

Martin Miko
Martin Miko 8.2.2024, 06:07

Nebezpečná abstinence v praxi

Delirium tremens je všeobecně rozšířené slovní spojení, které je v našich končinách často používané. Dokonce i česká punková kapela Tři sestry o něm zpívá v jednom ze svých textů. Málokdo ale ví, co to vlastně je. Přitom se jedná o poměrně vážnou věc, jež může ohrozit lidský život alkoholiků, kteří se pokouší přestat s pitím.

Co se týče terminologie, tak delirium tremens pochází z latiny a ve volném překladu znamená „třesoucí šílenství“. Jedná se o velmi nebezpečný stav, který se objevuje u alkoholiků při náhlém přerušení konzumace alkoholu. V podstatě je to ten nejhorší projev abstinenčních příznaků s 5 až 15% úmrtností při léčbě, nicméně průběh bývá individuální. Charakteristické je pocení, nevolnost, nespavost a zvýšená srdeční činnost. Dále přichází charakteristické delirium, jak napovídá název, které je doprovázeno halucinacemi (lidé často vidí mravence), vykonáváním zažitých pohybů a hlavně třesem, jak nám říká druhá část názvu. Postihnutá osoba dále ztrácí pojem o čase a prostoru a není si schopna vybavovat a zapamatovat některé události. Tyto stavy se rychle mění. Do toho všeho přichází prudká porucha emocí – z úzkostí se náhle stane euforie a naopak.

Ke smrti či ohrožení života dochází nejčastěji při srdeční arytmii nebo při dechovém selhání. Vše záleží na včasné a adekvátní léčbě. Důležité je ztlumit neklid pacienta s pomocí léků. Hospitalizovaní pacienti mají navíc nízké hodnoty draslíku a vitamínů a k tomu oslabený či poškozený organismus. Velmi podobné příznaky jako u alkoholiků se objevují u vysazování barbiturátů a benzodiazepinů.

Delirium tremens v popkultuře

Delirium tremens má mezi lidmi spoustu přezdívek, které jsou založené na jeho halucinačních příznacích. Proto je v popkultuře vykreslován růžovými slony, netopýry nebo pavouky. Ostatně netopýři se zjevují i Johnnymu Deppovi ve filmu Strach a hnus v Las Vegas. Není však jisté, jestli z abstinenčních příznaků z alkoholu nebo barbiturátů. O deliriu tremens psali i světoví spisovatelé. V románu Émila Zoly Zabiják se například objevuje postava Coupeau, která trpí deliriem tremens. Nebo vzpomeňte na Marka Twaina a jeho Dobrodružství Huckleberryho Finna, kde hlavní hrdina popisuje svého otce, jak běhá po domě a tvrdí, že všude vidí hady. Poté chce Hucka zabít, protože si myslí, že je to „anděl smrti“. Své zkušenosti s tímto stavem popsal například i Jack Kerouac ve svém autobiografickém románu Big Sur.

Kromě literatury se logicky objevila tematika deliria tremens i ve filmu. V jednom díle seriálu MASH se objevila zdravotní sestra, která měla problémy s pitím. Po dvoudenní abstinenci u ní dochází k hysterii a zároveň tvrzení, že po ní „cosi“ leze. Uklidnilo ji až 5 ml paraldehydu. V roce 1995 zas vyšlo psychologické drama Opustit Las Vegas v hlavní roli s Nicolasem Cagem. Ten si ve filmu zahrál sebevražedného alkoholika, který se zbaví veškerého svého majetku a poté odjede do Las Vegas, aby se upil k smrti. V rámci děje zažije delirium tremens, posléze se připlazí k lednici, odkud vytáhne lahev vodky, aby stav zahnal.

Ostatně v Belgii si dodnes můžete koupit pivo s názvem Delirium Tremens. Na trhu je už od roku 1988 a jako logo používá ikonického růžového slona.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Delirium_tremens

https://www.csfd.cz/film/2647-opustit-las-vegas/prehled/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/25052-delirium-tremens

https://en.wikipedia.org/wiki/Alcoholism

https://www.britannica.com/science/alcoholism

Podobné články

Doporučujeme

Další články