Nebezpečná abstinence v praxi
Delirium tremens je všeobecně rozšířené slovní spojení, které je v našich končinách často používané. Dokonce i česká punková kapela Tři sestry o něm zpívá v jednom ze svých textů. Málokdo ale ví, co to vlastně je. Přitom se jedná o poměrně vážnou věc, jež může ohrozit lidský život alkoholiků, kteří se pokouší přestat s pitím.
Co se týče terminologie, tak delirium tremens pochází z latiny a ve volném překladu znamená „třesoucí šílenství“. Jedná se o velmi nebezpečný stav, který se objevuje u alkoholiků při náhlém přerušení konzumace alkoholu. V podstatě je to ten nejhorší projev abstinenčních příznaků s 5 až 15% úmrtností při léčbě, nicméně průběh bývá individuální. Charakteristické je pocení, nevolnost, nespavost a zvýšená srdeční činnost. Dále přichází charakteristické delirium, jak napovídá název, které je doprovázeno halucinacemi (lidé často vidí mravence), vykonáváním zažitých pohybů a hlavně třesem, jak nám říká druhá část názvu. Postihnutá osoba dále ztrácí pojem o čase a prostoru a není si schopna vybavovat a zapamatovat některé události. Tyto stavy se rychle mění. Do toho všeho přichází prudká porucha emocí – z úzkostí se náhle stane euforie a naopak.
Ke smrti či ohrožení života dochází nejčastěji při srdeční arytmii nebo při dechovém selhání. Vše záleží na včasné a adekvátní léčbě. Důležité je ztlumit neklid pacienta s pomocí léků. Hospitalizovaní pacienti mají navíc nízké hodnoty draslíku a vitamínů a k tomu oslabený či poškozený organismus. Velmi podobné příznaky jako u alkoholiků se objevují u vysazování barbiturátů a benzodiazepinů.
Delirium tremens v popkultuře
Delirium tremens má mezi lidmi spoustu přezdívek, které jsou založené na jeho halucinačních příznacích. Proto je v popkultuře vykreslován růžovými slony, netopýry nebo pavouky. Ostatně netopýři se zjevují i Johnnymu Deppovi ve filmu Strach a hnus v Las Vegas. Není však jisté, jestli z abstinenčních příznaků z alkoholu nebo barbiturátů. O deliriu tremens psali i světoví spisovatelé. V románu Émila Zoly Zabiják se například objevuje postava Coupeau, která trpí deliriem tremens. Nebo vzpomeňte na Marka Twaina a jeho Dobrodružství Huckleberryho Finna, kde hlavní hrdina popisuje svého otce, jak běhá po domě a tvrdí, že všude vidí hady. Poté chce Hucka zabít, protože si myslí, že je to „anděl smrti“. Své zkušenosti s tímto stavem popsal například i Jack Kerouac ve svém autobiografickém románu Big Sur.
Kromě literatury se logicky objevila tematika deliria tremens i ve filmu. V jednom díle seriálu MASH se objevila zdravotní sestra, která měla problémy s pitím. Po dvoudenní abstinenci u ní dochází k hysterii a zároveň tvrzení, že po ní „cosi“ leze. Uklidnilo ji až 5 ml paraldehydu. V roce 1995 zas vyšlo psychologické drama Opustit Las Vegas v hlavní roli s Nicolasem Cagem. Ten si ve filmu zahrál sebevražedného alkoholika, který se zbaví veškerého svého majetku a poté odjede do Las Vegas, aby se upil k smrti. V rámci děje zažije delirium tremens, posléze se připlazí k lednici, odkud vytáhne lahev vodky, aby stav zahnal.
Ostatně v Belgii si dodnes můžete koupit pivo s názvem Delirium Tremens. Na trhu je už od roku 1988 a jako logo používá ikonického růžového slona.
Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Delirium_tremens
https://www.csfd.cz/film/2647-opustit-las-vegas/prehled/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/25052-delirium-tremens
https://en.wikipedia.org/wiki/Alcoholism
https://www.britannica.com/science/alcoholism