Konec carství
Zatímco probíhala první světová válka, ve které Rusko ztrácelo lidské životy v mnohem větší míře než ostatní státy, bylo ruské hospodářství beznadějně rozvráceno nákladným válečným úsilím a v březnu 1917 vypukly v Petrohradě nepokoje a stávky kvůli nedostatku potravin. Ke stávkujícím se přidaly demoralizované armádní jednotky a 15. března 1917 byl Mikuláš II. nucen abdikovat, čímž skončila staletá carská vláda.
Po únorové revoluci (známé jako únorová kvůli tomu, že Rusko používalo juliánský kalendář) se o moc dělila neefektivní prozatímní vláda vedená ministrem války Alexandrem Kerenským a Sověty neboli „rady“ vojenských a dělnických výborů.
Exil
Po vypuknutí únorové revoluce německé úřady povolily Leninovi a jeho poručíkům přejet Německo cestou ze Švýcarska do Švédska v zapečetěném železničním vagonu. Berlín správně doufal, že návrat protiválečných socialistů do Ruska podlomí ruské válečné úsilí, které pokračovalo pod vedením prozatímní vlády.
Lenin vyzval Sověty ke svržení prozatímní vlády, následně byl vládními představiteli označen jako „německý agent“. V červenci byl nucen uprchnout do Finska, ale jeho výzva k „míru, půdě a chlebu“ se setkala s rostoucí podporou lidu a bolševici získali v petrohradském Sovětu většinu.
První marxistický stát
V říjnu se Lenin tajně vrátil do Petrohradu a 7. listopadu bolševiky vedené Rudé gardy sesadily Prozatímní vládu a vyhlásily sovětskou vládu. Lenin se stal faktickým diktátorem prvního marxistického státu na světě.
Jeho vláda uzavřela mír s Německem, znárodnila průmysl a rozdělila půdu, ale od roku 1918 musela vést zničující občanskou válku proti carským silám. V roce 1920 byli carští vojáci poraženi a v roce 1922 byl založen Svaz sovětských socialistických republik (SSSR).
Po Leninově smrti na počátku roku 1924 bylo jeho tělo nabalzamováno a uloženo do mauzolea poblíž moskevského Kremlu. Petrohrad byl na jeho počest přejmenován na Leningrad. Po boji o nástupnictví vystřídal Lenina ve funkci vůdce Sovětského svazu jeho revolucionářský kolega Josif Stalin.
Zdroj: History, Wikipedia