Automobil z budoucnosti
První prototyp automobilu byl dokončen americkým automobilovým inženýrem Williamem T. Collinsem v říjnu 1976. DMC-12 je prvním a zároveň posledním automobilem značky DeLorean Motor Company, kterou založil americký podnikatel John Z. DeLorean v první polovině 70. let. Firma byla založena na předměstí severoirského Belfastu, kde byla levná pracovní síla a nízké daně. DeLorean se rozhodl splnit si svůj americký sen a vytvořit převratné sportovní auto, které bude zároveň bezpečné a zajímavé pro potenciální zájemce. Původní návrh vozidla podle Collinse však nebyl vhodný pro sériovou výrobu, a proto ho Colin Chapman přepracoval do realizovatelné podoby.
Co se týče motoru, původně se plánoval třílitrový V6 od značky Ford, ale nakonec byl použit šestiválcový motor o objemu 2,8 litru od Peugeotu, což bylo pro hmotnost vozidla 1240 kg dostačující. Verze pro evropský trh měla 170 koní a zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,8 sekundy. Verze pro americký trh měla kvůli emisním předpisům snížený výkon o 40 koní, takže zrychlila z 0 na 100 km/h za dlouhých 10,5 sekundy, což pro sportovní auto nebylo ideální. Navíc měla průměrnou spotřebu 15 litrů na 100 km, což se lidem nelíbilo. Důvodem byla i váha vozidla, protože karoserie byla z nerezu, nikoli z lehkých kovů a plastů. Cena vozidla se navíc vyšplhala na tehdy neuvěřitelných 25 000 amerických dolarů. Jediné, čím mohl DeLorean zaujmout, byl atypický design s futuristickými prvky a vertikálním otevíráním dveří tzv. gullwing, které stále oslovuje sběratele aut.
Celkem bylo vyrobeno 8 583 kusů DeLoreanu v letech 1981 až 1983, poté firma zkrachovala. Údajně se zachovalo kolem 6 tisíc provozuschopných vozidel, které byly vyrobeny v této době. Jejich cena stále stoupá, dnes se provozuschopný DeLorean dá sehnat za zhruba jeden a půl milionu korun.
Krátkou dobu po bankrotu firmy DeLorean Motor Company se tvůrci filmové trilogie Návrat do budoucnosti rozhodli, že stroj času ve filmu bude reprezentován speciálně upraveným modelem DeLorean. Film se stal obrovským hitem, což způsobilo obrovský zájem o toto vozidlo, které se díky filmu stalo doslova kultovním. Lidé, kteří si předtím nevšímali DeLoreanu, teď toužili po jeho koupi. Tvůrci filmu si objednali celkem tři vozy, ale do dnešní doby se zachoval pouze jeden z nich. Filmový DeLorean byl v roce 2011 vydražen za neuvěřitelných 541 200 dolarů. Část z této částky byla určena pro nadaci herce Michaela J. Foxe, která podporuje výzkum Parkinsonovy choroby, kterou sám trpí. Michael J. Fox ve filmu ztvárnil hlavní postavu Martyho McFlye, který s DeLoreanem cestuje jak do minulosti, tak do budoucnosti. Po dokončení trilogie vozidlo strávilo neuvěřitelných 14 let na parkovišti filmového studia Universal Studios, než bylo kompletně zrestaurováno do původního stavu před aukcí. Mnoho fanoušků filmů si své DeLoreany upravilo tak, aby vypadaly přesně jako filmový stroj času, včetně všech funkčních displayů, hadiček a kabelů.
S ohledem na požadavky trhu se firma DMC Texas v roce 2008 rozhodla znovu vyrábět DeLoreana, avšak pouze v omezeném počtu 20 kusů ročně. Tyto automobily DMC-12 jsou vyráběny na zakázku a zajímavostí je, že jsou tvořeny z 80 % z původních dílů. Kromě klasické verze s benzínovým motorem byla v roce 2013 k dispozici také varianta s elektrickým pohonem, a to za cenu přibližně 90 000 amerických dolarů.
Pokud máte zájem o DeLoreana, můžete si ho pořídit prostřednictvím některého z evropských portálů specializujících se na prodej automobilů. Například na webu mobile.de se dá sehnat za cenu kolem 30 až 50 tisíc dolarů. Dalších přibližně 10 tisíc dolarů může stát úprava vozidla do filmové podoby. I přesto, že z hlediska čistě automobilového pohledu není ničím mimořádným, v takovém autě se však určitě nebudete obávat nedostatku pozornosti. Díky filmu Návrat do budoucnosti je totiž DeLorean jedinečným retro zážitkem. Nebo spíše futuristickým zážitkem?
Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/DMC_DeLorean
https://sinsheim.technik-museum.de/en/delorean
https://delorean.com/