fb pixel
Vyhledávání

Krysy v kýblu: Drastický způsob mučení lidí se dochoval až do 20. století

Zdroj: By Edal Anton Lefterov - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16005971

Ke středověku patří mučení stejně jako dna k panovníkům. Železná panna, natahování na skřipec nebo napíchnutí na kůl patřily ve středověku ke stálicím. V druhé polovině 16. století se však objevil nový druh mučení, který zahrnoval plechový kýbl a krysu. Jak tento způsob mučení probíhal?

Martin Miko
Martin Miko 1.3.2024, 17:19

Nejděsivější mučení ze všech

Za vlády královny Alžběty existovala v londýnském Toweru podzemní cela, do které stoupající voda z Temže zaplavovala houfy krys. Do cely nešlo žádné světlo a žalářníci kvůli vězňům loučemi rozhodně neplýtvali. Vězni v těchto žalářích tak trávili veškerý čas ve tmě, kde jejich slabá a bezvládná těla postupně ohlodávaly krysy kousek po kousku.

Během Nizozemské revoluce vymyslel velitel Diedrik Sonoy metodou mučení, která šokovala i nejodvážnějšího pozorovatele. Zajatci byli svázáni a položeni na zem. Na jejich břicho byla umístěna kovová nádoba, do které byly umístěny hladové krysy. Poté nádobu pomalu zahřívali ohněm. Krysy, zoufale se snažící uniknout žáru, měly jedinou možnost, jak se dostat ven, a to skrz břicho zajatců. Zajatci umírali v šílených bolestech, které trvaly mnohdy i celé hodiny.

Zní to nepředstavitelně, ale tento způsob mučení člověka donutí se přiznat absolutně ke všemu. I k tomu, co neudělal. Pokud se krysa člověkem prožere do takové fáze, že omdlí bolestí, tak se vzápětí zase rychle probere, protože bolest nepřestává a nepřestává. Nakonec takto mučenou osobu čeká samozřejmě smrt, protože krysa proleze celým lidským tělem až ven.

Nutno podotknout, že krysa sama o sobě zákeřná není, aby se vyžívala v mučení lidí. Ve skutečnosti jde o její zoufalý boj o přežití. Teplo ze zahřáté nádoby se totiž šíří k ní blíž a blíž a ona nemá jinou možnost, kudy se dostat ven.

Tento barbarský způsob mučení, který se zdá být spíše výmyslem temné fantazie než skutečností, bohužel přežil až do moderní doby. Některé totalitní režimy v Jižní Americe, včetně Argentiny, si ho osvojily a využívaly k výslechům politických oponentů. A pozor! Tímto způsobem byli mučeni lidé v těchto oblastech ještě ve druhé polovině 20. století. Mučitelé z Argentiny dokázali ještě více „vylepšit“ tento styl mučení, když krysy směřovali pomocí trubice směrem ke konečníku nebo vagíně. Ještě drastičtější metoda spočívala v tom, když odsouzeným někdo kýbl s krysami položil na obličej. Další alternativu mučení za pomocí krys vymysleli v Indii. Odsouzený si na sebe musel vzít volné kalhoty, které se uvázaly u kotníků. Poté kat vrchem nasypal odsouzenému škrábající a vzteklé krysy, které se za každou cenu chtěli dostat na vzduch.

Mučená osoba pak byla po celých novou poškrábaná. Nejvíce to však odnesly oblasti slabin. V současnosti je tento způsob mučení samozřejmě zakázán, nicméně v roce 2010 se v USA objevil případ, když židovský rabín David Wax vyhrožoval tímto druhem mučením unešenému muži proto, aby ho donutil se rozvést se svojí ženou. Za to mu soud udělil sedm let vězení.

Mučení krysou v kýblu pro vás určitě není žádnou neznámou, protože jsme ho v nedávné době viděli hned v několika filmech a seriálech. Objevilo se to například ve druhém pokračování filmu Rychle a zběsile nebo v jednom díle seriálu Hra o trůny.

Zdroje informací:

https://www.historydefined.net/rat-torture/

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_methods_of_torture

https://www.britannica.com/story/cruel-and-unusual-punishments-15-types-of-torture

http://www.medievality.com/rats.html

Podobné články

Doporučujeme

Další články