Pomůcka TRP skoncuje s chrápáním
Společnost Prague Clinical Services provádí devítiměsíční klinickou studii, první tohoto typu na světě, aby vyhodnotila vliv TRP (Tongue Right Positioner – zdravotní pomůcka pro správnou polohu jazyka) na chronické chrápání. TRP, patentovaná zdravotní pomůcka pro ústa vyvinutá společností Tongue Lab v Paříži, je určena k trvalé “převýchově” jazyka za účelem obnovení jeho fyziologické polohy a zvýšení jeho svalového tonusu. Cílem je odstranit poruchy funkce jazyka, které jsou příčinou chrápání. 35 mužů a žen, kteří mají diagnostikované poruchy spojené s chronickým chrápáním, bude zařazeno do klinického hodnocení, aby se zjistilo, zda používání TRP snižuje nebo odstraňuje obtíže s dýcháním při spánku. Nábor stále probíhá. Pražský stomatolog MUDr. Filip Bochníček organizuje tuto klinickou studii.
“Vybrali jsme si pro studii Česko kvůli zkušeným lékařům i kvalitnímu systému zdravotní péče,“ řekl Jean-Michel Mauclaire, prezident a zakladatel Tongue Lab, a dodal: „Řešení poruch spánku vyžaduje multidisciplinární přístup, a tak jsme ke spolupráci přizvali doktora Filipa Bochníčka, špičkového českého stomatologa.“
Ředitel pro výzkum v Tongue Lab, Dr. Yann Saint-Georges-Chaumet, popisuje, jak se na chrápání podílí špatná funkce jazyka, včetně jazykových svalů, které jsou nedostatečně tonizovány: Nádech během spánku tlačí tyto ochablé svaly zpět do ústní dutiny, čímž dochází k oslabení tkáně horních dýchacích cest. Tento zpětný pohyb redukuje průměr hltanu a komplikuje průchod vzduchu. Chrápání je zvukový projev, který vzniká vibrací hltanové tkáně během každého nádechu.
Chrápání se brzy stane přežitkem
Kromě toho, že chrápání ruší, může ve své chronické podobě způsobovat kardiovaskulární potíže nebo vést ke spánkové apnoi, často přecházené poruchy, kdy se dýchání během spánku opakovaně zastavuje. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že 100 milionů mužů, žen a dětí trpí spánkovou apnoe. Většina z nich jsou právě lidé postižení chronickým chrápáním. Ačkoli u mužů je dvojnásobná pravděpodobnost spánkové apnoe, u žen toto riziko významně stoupá po menopauze.
MUDr. Petr Janda, ředitel společnosti Prague Clinical Services, uvedl: “Lidé se spánkovou apnoe způsobenou chronickým chápáním čelí zvýšenému riziku srdečních onemocnění, infarktu, cukrovky, bolesti hlavy, deprese či výpadků paměti. Mají také snížené libido a trpí častější únavou. Ta může vést třeba k dopravním nehodám nebo nižší pracovní výkonnosti. Pokud díky této jedinečné studii prokážeme, že zdravotní pomůcka TRP úspěšně působí proti poruchám jazyka způsobujících chrápání – což je následně příčina spánkové apnoe – pomůžeme milionům lidí k lepšímu spánku. A můžeme dokonce zachránit lidské životy.”
Jean-Michel Mauclaire doplnil: “Chronické chrápání má dopady jak na pacienta, tak na jeho blízké. Běžná léčba se spíše zaměřuje na symptomy, než na poruchy spojené s jazykem, které jsou příčinou chrápání. Zdravotní pomůcka TRP, která se umísťuje v ústech na horní patro upevněním na zuby vždy po dobu spánku na období minimálně šesti měsíců, je designována tak, aby posilnila jazyk a znovu jej naučila správné fyziologické polohy během odpočinku. Jazyk se díky působení TRP brání ochablosti. Hltan je tudíž bez překážky a lépe se dýchá. Je to logické a přitom přirozené. Klinická studie realizovaná v Praze je důležitým prvním krokem k zavedení zdravotní pomůcky TRP do léčby příčin chronického chrápání.”