Výbušné oslavy nového roku
Půjdete se podívat na světýlka? Zdaleka neplatí, že by každé velké město světa mělo svůj velký novoroční ohňostroj. Někde se ale naopak pořádají megamalonské show, o kterých si v našich končinách můžeme nechat leda zdát. Jak je to s ohňostroji v Praze? A jak v jiných světových metropolích?
Strůjci letošního pražského novoročního ohňostroje dali svému dílu název Praha svobodná aneb 30 let od sametové revoluce. Nad Prahou se pokusí pomocí mnoha kusů pyrotechniky vyobrazit témata jako svoboda či sametová revoluce, od níž v roce 2019 uplyne 30 let. Novoroční ohňostroj bude odpálen tradičně 1. 1. v 18 hodin od metronomu v Letenských sadech. Dle harmonogramu má trvat kolem 11 minut. Posoudíme, až uvidíme.
Vzpomeňme na ten minulý. Na začátku letošního roku byla odpálena „sranda“ za milion korun. Prahu na 11 minut ozářil tzv. ohňostroj století. Tématem minulé pyrotechnické podívané byly právě letošní oslavy 100 let od vzniku samostatného Československa. Ale nebylo to jen o roce 1918. Tvůrci nezapomněli ani na další významné události, a to nejenom „osmičkových“ letopočtů. Pyrotechnická show sestávala z 2100 odpálených kusů pyrotechniky.
Tradiční ohňostroj od slavné Opery
Jak už to bývá, někomu se líbil, dalším přišel zbytečný. Ve světě je několik metropolí, kde umí udělat takovou show, že upoutá téměř každého. Příkladem může být třeba Sydney. V tomto australském městě má vítání nového roku ohňostrojem tradici už od roku 1996. Pokaždé má tato podívaná jiné téma. Letos to byl „Zázrak“, v minulém roce čtyřicáté výročí Margi Gras. Připomenutí tohoto festivalu vyšlo v přepočtu na 152 milionů korun, za což bylo nakoupeno neuvěřitelných 8 tun pyrotechniky!
Sydney poutá pozornost, protože je to po novozélandském Aucklandu a Wellingtonu jedno z prvních velkých měst, kde se nový rok slaví. U nás bývají dvě odpoledne 31. prosince a obyvatelé Sydney už jsou v příštím roce. A dávají to světu náležitě vědět. Ohňostroj ozařuje nebe nad budovou slavné opery u legendárního mostu Harbour Bridge. V posledních letech tomu přihlíží kolem 1,5 milionů diváků.
Oslavy pro turisty
V muslimském kalendáři je sice nový rok úplně jindy, to ale nic nebrání tomu, aby i na Arabském poloostrově propukly silvestrovské oslavy. Však se tu řídí heslem „Vše pro turisty“. Zatímco v roce 2016 se novoroční ohňostroj v Dubaji zapsal do Guinnesovy knihy rekordů, při vítání roku 2018 se od světelné parády úplně upustilo. To ale neznamenalo, že by kdokoliv o velkolepou show přišel. Namísto ohňostroje byla přichystána největší laserová show promítaná na nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa.
Vyprodaný ohňostroj
Fantastickou podívanou slibuje také ohňostroj v brazilském městě Rio de Janeiro, vyhledávaný je i londýnský ohňostroj. Rachejtle osvětlují budovy britského Parlamentu i oblíbenou atrakci London Eye. Podívanou sledují tradičně z nábřeží Temže stovky tisíc lidí, ovšem nutno poznamenat, že přihlížející musí mít vstupenku. Dle oficiálních stránek města Londýn stály nejlevnější vstupenky 10 liber a v tuto chvíli jsou už beznadějně vyprodány.
Pokud si chcete připomenout ohňostroje, kterými vítaly světové metropole rok 2018, podívejte se do následující galerie:
A zde co nám prostořeký Zeman v roce 2018 dal a vzal: bilancujeme letošní výroky a činy českého prezidenta.