Zpívající sekaná
Meat Loaf se narodil jako Marvin Lee Aday roku 1947 v americkém Dallasu, křestní jméno si však později změnil na Michael. Do historie se ovšem zapsal pod přezdívkou „sekaná“, kterou obdržel již v dětství během svého studia. Existuje mnoho různých verzí, jež se liší v objasnění specifické přezdívky, ovšem tou nejpřijímanější je ta z roku 2003, kdy se Meat Loaf vyjádřil v rozhovoru pro The Guardian následovně: „Jména a věk mě vytáčí… svoji přezdívku jsem dostal v osmé třídě, když jsem šlápl trenérovi na nohu a ten zakřičel: ,Get off my foot, you hunk of meatloaf!‘ (Slez z mojí nohy, ty sekaná!).“ To mělo zřejmě poukázat na Meat Loafovu statnou tělesnou konstituci.
Od svých dvaceti let žil v Los Angeles, kde nejprve vystupoval se skupinou Meat Loaf Soul (později Popcorn Blizzard), načež se v roce 1970 dostal do obsazení losangeleské produkce legendárního muzikálu Vlasy (Hair). Od té chvíle začala jeho sláva strmě stoupat a Meat Loaf se skrze další muzikálové role propracovával až na samotný vrchol hudebního průmyslu. Během této velice cenné zkušenosti se mimo jiné seznámil také s Jimem Steinmanem, se kterým pracoval i na své debutové desce s názvem „Bat Out of Hell“.
Klub rváčů a prodejní úspěchy
Právě tato deska byla také jeho vůbec nejúspěšnější. Dle žebříčků se jedná o čtvrtou nejprodávanější desku v historii (přes 44 milionů kopií), přičemž předskočila i desky od takových interpretů, jakými byli Beatles, Eagles, Pink Floyd nebo Bee Gees. Deska je nejprodávanějším albem v Austrálii a ročně se stále prodá kolem 200 tisíc kopií. „Bat Out of Hell“ je mimo jiné společně s deskami „Bat Out of Hell II: Back Into Hell“ a „Bat Out of Hell III: The Monster is Loose“ součástí trilogie, která se dohromady pyšní více než 65 miliony prodaných kopií. Celkově pak Meat Loaf prodal přes 100 milionů nahrávek a patří k nejprodávanějším hudebním interpretům všech dob.
Meat Loaf byl pověstný nejen svým výrazným hlasem s obrovským rozsahem, ale také svou robustní postavou a velice okázalými živými vystoupeními. Mimo to byl také hercem – zahrál si jako Bob Paulson například v dnes již kultovní klasice Klub rváčů. Objevil se ovšem ve více než padesáti filmech a televizních pořadech, přičemž někdy hrál sám sebe nebo postavu připomínající jeho „jevištní osobnost“.
Ačkoli jméno „Meat Loaf“ především v tuzemsku nedosahuje ani zdaleka takového zvuku jako třeba Freddie Mercury nebo Elton John, je potřeba na něj nahlížet jinou optikou, a to zejména s přihlédnutím k tomu, že se jedná o amerického umělce – podobným případem je například také nejprodávanější americká kapela Aerosmith. Skrze čísla je ovšem Meat Loafův vliv a význam mnohem čitelnější. Jeho veleznámý song s názvem „I’d Do Anything For Love (But I Won’t Do that)“ strávil neuvěřitelných sedm týdnů na první příčce v britské hitparádě, přičemž zlatá místa dobyl v žebříčcích dalších 27 zemí.
Pokud zemřu, zemřu...
V současné době se již popularita hudebních interpretů těžko posuzuje dle počtu prodaných desek či singlů, neboť byl tento způsob z velké části nahrazen streamovacími službami (Spotify, Apple Music). S určitou nadsázkou tedy může být potenciálním ekvivalentem počet přehrání na těchto službách – kratší verze (5:29) výše zmíněného songu byla na Spotify přehrána více než 120 milionkrát.
Není divu, že nedávná zpráva o zpěvákově smrti zasáhla celý hudební svět. Nezaměnitelný a legendární Meat Loaf zemřel ve čtvrtek 20. ledna 2022 v obklopení své rodiny, a to v důsledku komplikací spojených s onemocněním covid-19. V posledních měsících byl znám svými kontroverzními prohlášeními, která část společnosti vzývala a druhá část poměrně ostře kritizovala. „Pokud zemřu, zemřu, ale nenechám se ovládat,“ řekl Meat Loaf v kontextu covidových opatření.
Zdroj: iRozhlas, Aktuálně, Wikipedia