fb pixel
Vyhledávání

Státní podpora stavebního spoření: Jak to funguje a jak ji získat?

Zdroj: SERSOLL / Shutterstock.com

Stavební spoření pořád patří k oblíbené formě spoření u nás. A není se čemu divit, oproti jiným spořicím produktům totiž poskytuje velmi zajímavé zhodnocení. Navíc vám přispěje i stát, a to až dvěma tisíci ročně. Jak to funguje a co pro získání státního příspěvku musíte udělat?

Komerční článek
Komerční článek 12.4.2023, 09:50

V roce 2022 si v Česku založilo stavební spoření více než 570 000 lidí. Za posledních 8 let je to nejvyšší číslo. V čem je jeho tajemství? Stavebko láká zejména na zajímavé zhodnocení úspor a v porovnání s klasickými hypotékami i výhodnými úroky. A možnost získání státního příspěvku také není k zahození.

Jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření kombinuje spořicí a úvěrovou složku. V rámci té spořicí si spoříte peníze na pravidelné bázi. Tyto vklady se pak zhodnocují úrokovou sazbou. V tomto ohledu tak stavebko funguje v podstatě jako běžný spořicí účet.

Úroková část umožňuje při splnění podmínek požádat o úvěr na bydlení. Jednou z největších výhod, kvůli které si lidé stavebko sjednávají, je právě možnost výhodného úvěru. Jediné omezení je, že ho můžete použít pouze pro potřeby spojené s bydlením (koupě nemovitosti či stavebního pozemku, rekonstrukce, modernizace atd.).

Tip: Ještě nemáte stavebko? Sjednejte si ho snadno online zde.

Jak je to se státní podporou stavebka?

Dalším lákadlem stavebního spoření je možnost získat státní podporu ve výši až 10 % z naspořené částky, maximálně však 2 000 Kč ročně. Abyste podporu skutečně dostali, musíte spořit alespoň 6 let a tyto peníze po celou dobu nechat na účtu (pokud peníze vyberete dříve, o podporu přijdete). Na státní podporu v maximální výši dosáhnete, pokud naspoříte alespoň 20 000 Kč ročně.

Státní podpora stavebního spoření je vázána na osobu, nikoliv na smlouvu, proto i když máte uzavřených více smluv na stavební spoření, ale všechny na stejné jméno, podporu získáte pouze na jednu z nich. Je tudíž výhodné sjednat stavební spoření například pro všechny děti zvlášť.

Pozn.: Koalice jedná o zrušení, případně omezení státní podpory. Spekuluje se o jejím úplném zrušení u nových smluv, u těch stávajících by se pak státní podpora snížila na polovinu, tedy maximálně 1000 Kč. Zatím však není zcela rozhodnuto, zda to tak nakonec opravdu bude.

Kdy si můžete vzít úvěr ze stavebního spoření?

Abyste mohli požádat o úvěr ze stavebního spoření, musíte mít naspořenou určitou část ze stanovené cílové částky. To, kolik musíte mít naspořeno, se liší u jednotlivých spořitelen, běžně to ale může být 30 až 60 %. Druhou podmínkou je pak doba spoření, to znamená, že musíte po určitou dobu pravidelně spořit (minimálně 2 roky).

A aby toho nebylo málo, existuje několik druhů úvěru ze stavebního spoření:

  1. Řádný úvěr ze stavebního spoření – zde máte garantovanou stejnou úrokovou sazbu po celou dobu splácení a je tu také možnost předčasného splacení bez jakýchkoliv sankcí. Výhodou je i to, že nemusíte řešit zajištění nemovitosti.
  2. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření – využijete ho v případě, že nesplňujete všechny podmínky pro řádný úvěr. Tzv. překlenovák slouží k překlenutí doby do získání řádného úvěru a jeho maximální výše odpovídá cílové částce, případně je menší. Nevýhodou však je, že splácíte úroky a zároveň musíte i nadále spořit.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články