fb pixel Světlo na běhání: čelovka Fenix HL10 – G.cz
Vyhledávání

Světlo na běhání: čelovka Fenix HL10

Zkoušeli jsme prcka, který skrývá překvapivě vysoký výkon.

Jakub Havel 28.9.2016, 15:23

Při prvním pohledu na čelovku Fenix HL10 si říkám: Pro děti by možná mohla být dobrá, vypadá pěkně, hezky barevná… Po bližším seznámení mírně měním názor: Tohle je ideální svítidlo na každodenní nošení v tašce nebo batůžku, pro situace – co kdyby. Na konci testu si říkám: Neuvěřitelné! Takový prcek, a bez jakýchkoli kompromisů dokáže pokrýt převážnou většinu mých osvětlovacích potřeb – od běžného outdoorového provozu a kempování až po večerní běh v lesoparku.

Čelovka je skutečně miniaturní. Snadno ji schovám v dlani, v kapse u kalhot o ní ani nevím, klidně jí lze nosit i v kapse u košile. Celková hmotnost (bez mikrotužkové baterie) s elastickým popruhem kolem hlavy je pouhých 33 gramů!

Jak to „nic“ dokáže posvítit? Při prvním nočním testu mi mírně padá brada. Světelný výkon 70 lumenů je na takového prcka více než slušný. Pro většinu běžných večerních tábornických činností s přehledem stačí úspornějších 30 lumenů. Ve stanu je pak ideální nejslabší režim 4 lumeny, při kterých vydrží na jednu baterii svítit hezkých 26 hodin. Výkonné čelovky s LED dnes nejsou ničím neobvyklým, ale přesto jsem zaznamenal během léta několik zvědavých dotazů, co je to nic, co tak intenzivně svítí?

Čelovka dokáže dosvítit až do vzdálenosti 30 metrů. Zajímavostí je integrovaný otočný difuzér, kterým je možné světlo rovnoměrně rozptýlit pro použití na kratší vzdálenost. Konstrukce z leteckého tvrzeného hliníku typu T6 je nejen nárazuvzdorná, ale i plně vodotěsná dle normy IPX-8 až do hloubky 2 metrů pod vodou. Byť malá, působí čelovka nerozbitným dojmem. Její praktičnost zvyšuje možnost vyjmout světlo z hlavového držáku a používat čelovku jako malou kapesní svítilnu. Životnost použité LED Philips LXZ2-5770 garantuje výrobce na 50 000 hodin.

Vše se pohodlně ovládá jediným elektronickým spínačem a čelovka si pamatuje poslední nastavený režim výkonu. Napájení je digitálně regulované pro konstantní světelný výkon i za snižujícího se napětí v akumulátoru (jeho pozvolném vybíjení). Nechybí ani ochrana proti přehřátí, kdy se po 5 minutách provozu na plný výkon čelovka sama přepne do druhého nejvyššího režimu. V plastovém držáku je možné čelovku otáčet v rozsahu 100° a tím nastavit požadovaný směr svícení.

Svými rozměry je čelovka Fenix HL10 vhodná na každodenní nošení. Znáte ty fotky, které jsou v poslední době tak populární? Své každodenní nezbytnosti (prostě obsah mužské „kabelky“) elegantně a úhledně vyrovnat vedle sebe na stůl nebo podlahu a z nadhledu vyfotit... Everyday carry se tomu říká. Poté, co jsem Fenix HL10 několikrát vytáhl i na noční výběh, musím konstatovat, že i tuhle výzvu jsme zvládli s přehledem. Na širších cestách stačil režim s 30 lumeny, na pěšině v lese pak bylo 70 lumenů dostatečně komfortních pro jistý pohyb. A na hlavě jsem o ní i při běhu skutečně skoro nevěděl.

V této souvislosti se nemohu vyhnout vzpomínce na svou první čelovku Petzl, asi před 25 lety. Napájení třemi malými buřty C, hmotnost snad půl kila, obrovský reflektor, z kterého mžourala jedna klasická halogenová žárovka, dva prosté režimy – svítí/nesvítí. Inu, pokrok nezastavíš.

(Autor stál u počátků cestovky Adventura a v roce 1999 zakládal časopis Outdoor, který téměř pět let vedl jako šéfredaktor. Rád vymýšlí neobvyklé výlety, výpravy a expedice. Patří mezi české průkopníky telemarkského lyžování a mezi naše první mořské kajakáře.)

Anketa

Chodíte běhat i po setmění?

Anketa se načítá...

A TADY se podívejte na 5 dokonalých dámských podzimních tenisek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články