fb pixel Tajuplná deska Ouija: Nevinná hra ve vás může probudit myšlenky na sebevraždu – G.cz
Vyhledávání

Tajuplná deska Ouija: Nevinná hra ve vás může probudit myšlenky na sebevraždu

Zdroj: By Mitchellhobbs - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80482444

Koupíte ji v každém druhém hračkářství nebo knihkupectví. Spiritistická tabulka Ouija patří mezi předměty, se kterými byste si však zahrávat neměli. Kvůli legendám opředenými tímto předmětem totiž před jeho nebezpečnými účinky varuje dokonce i samotný Vatikán.

Martin Miko
Martin Miko 11.4.2024, 16:01

Dětská hra, která vyvolává šílenství

Ouija je nástroj nebo hračka, která slouží jako komunikátor s duchy nebo entitami z jiných světů v rámci okultních nebo spirituálních seancí. V podstatě se jedná o desku s písmenky, číslicemi a možností odpovídat „ano“ či „ne“ při dotazech. Účastníci tohoto „rituálu“ se společně dotýkají pohyblivého ukazatele (někdy označovaného jako plachetka), kterým všichni společně posunují po desce a očekávají odpověď na otázky, které pokládají.

Ouija je často spojována s paranormálními jevy a mystikou. Někteří lidé totiž věří, že deska umožňuje komunikaci s duchy, zatímco jiní ji považují za pouhý prostředek pro vytváření iluzorních efektů a sugescií. Použití Ouija desky je spojeno s řadou názorů a přesvědčení, a někteří lidé ji považují za zábavnou hru, zatímco jiní varují před možnými negativními důsledky spojenými s pokusy o kontakt s neznámými entitami. Ostatně při sledování filmů a seriálů jsme už mnohohokrát svědky toho, že při používání desky ouija se stalo vždy něco špatného.

Nejstarší záznamy o používání této tabulky pocházejí z roku 1886. Za její vznik mohla tehdy občanská válka, přičemž pozůstalí, kteří přišli o své blízké ve válce, se chtěli naposledy rozloučit se zesnulými. A tak vznikl enormní zájem o tyto služby a předměty, čehož využila i firma The Kennard Novelty Compenty. Ta přišla s první tabulou Ouija. Tabulka získala ještě větší popularitu po první světové válce. V roce 1967 si práva na stolní hru koupila firma Parker Brothers, které se podařilo prodat přes dva miliony kusů tohoto výrobku. Tehdy dokonce dokázala konkurovat i hře Monopoly. A pak přišel film Vymítač ďábla, který navždy změnil pohled na tuto „hračku“. V té době se dokonce o Ouiju začal zajímat dokonce i samotný Vatikán.

O tabulku Ouija mají nejčastěji zájem teenageři, kteří si ji kupují kvůli inspiraci z hororových filmů, což se ale exorcistům příliš nezamlouvá. Tvrdí, že jim nedocházejí následky svého konání, které mohou vést například k psychickým problémům, šílenství nebo dokonce k myšlenkám na sebevraždu. Ostatně v minulosti se něco takového už několikrát ukázalo. Například šestnáctiletý Colin Roberts z Belfastu měl údajně skrze tabulku uzavřít smlouvu se Satanem. Vše skončilo tím, že se oběsil na strome u kostela. Po sobě zanechal pouze vzkaz, že mu to nařídila Ouija. V roce 2014 se tři mladí lidé z Mexika pokoušeli kontaktovat záhrobí. Vše skončilo jejich halucinacemi a podivným chováním a všichni nakonec skončili v nemocnici.

Podobných případů je však zaznamenáno mnohem více. Není divu, že o tabulku a její vliv na chování začali zajímat i vědci. Podle nich jde o ideomotorický efekt, který lidé při posouvání hledáčku tabulky používají bez vědomého uvažování. Lidé zkrátka skládají dohromady písmena, která sami chtějí číst a ukazují na odpovědi, které chtějí slyšet. V podstatě se takto dostávají do jakéhosi tranzu, kdy si neuvědomují, co se vlastně děje.

Jedná se v podstatě o autosugesci, která je následně schopná vyvolat v člověku i šok z překvapení ze svého konání. Na druhou stranu existují i lidé mimo vědní obor, kteří jsou přesvědčení o tom, že s nimi manipulují síly ze záhrobí. Jak jste na tom vy?

Zdroje informací:

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/oct/30/ouija-board-mystery-history

https://guides.loc.gov/chronicling-america-ouija-board

https://www.museumofplay.org/blog/the-contentious-ouija-board-is-it-a-toy/

https://en.wikipedia.org/wiki/Ouija

Podobné články

Doporučujeme

Další články