fb pixel
Vyhledávání

TRAGÉDIE! V Polsku se zřítil důl na bitcoiny. Desítky mrtvých zavalených horníků, přes sto z nich se pohřešuje

Toto nemohl nikdo přežít Těžba bitcoinů v dolech je velmi namáhavá a nebezpečná Vytěžený bitcoin Záchranáři v dole hledají přeživší + DALŠÍ 1 FOTKA

Polsko zasáhla v úterních ranních hodinách veliká tragédie. Důl na bitcoiny nedaleko města Sopoty se z ničeho nic zřítil. Většina horníků zůstala zavalených. Záchranářům se zatím povedlo vyprostit přes třicet mrtvých těl. Dalších více jak sto horníků je pohřešováno.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 20.3.2018, 09:26

Krytpoměny se v poslední době těší veliké oblibě. Asi nejznámější kryptoměnou je bitcoin. I přes značné výkyvy v jeho kurzu jeho obliba rosta a poptávka po bitcoinech letí nahoru. Není proto divu, že všude po světě těžařské společnosti staví doly na jejich těžbu.

Nejinak tomu bylo i u dolu u polského města Sopoty. Britský těžařský koncern zde slavnostně otevřel důl na bitcoiny teprve před třemi lety, ve kterém zaměstnával přes pět set horníků.

„Chodili jsme tam s chlapama fárat už třetím rokem. Bitcoiny od té doby šly nahoru, takže byl čím dál tím víc vyvíjen tlak ze shora, ať za to vezmeme a těžíme rychle a kopeme hluboko. Na nějaké bezpečnostní postupy nebyl čas. Na to se kašlalo. Byla jen otázka času, kdy se stane nějaké neštěstí. Když si pomyslím, že se to mohlo stát mně, tak mi běhá mráz po zádech. Tragédie se stala jenom půl hodiny před koncem ranní směny a potom jsem měl do dolu nastupovat já,“ třásl se Radzim Wollnek, horník ze zříceného dolu, který jisté smrti uniknul jenom díky tomu, že si s kolegou vyměnil svou ranní směnu za odpolední.

Mezinárodní svaz těžařů bitcoinu místo tragédie okamžitě uzavřel a začal s vyšetřováním, na místo neštěstí smí pouze záchranáři, vyšetřovatelé a členové fanklubu bitcoinů.

„Tlačí nás čas. Musíme tragédii vyřešit, aby se nic podobného už neopakovalo. Trh s bitcoiny je velmi nestabilní a my musíme udělat všechno proto, aby byl bitcoin v očích veřejnosti pořád tou jedinou správnou kryptoměnou,“ pronesl v prohlášení John Malcom, mluvčí Mezinárodního svazu těžařů bitcoinu, který na místo neštěstí dorazil spolu s vyšetřovacím týmem a rázně odmítnul narčení, že v honbě za rychlými bitcoiny byly v dole porušeny bezpečnostní předpisy.

„Můj táta těžil uran a přežil. Potom těžil rtuť a přežil. Až těžba bitcoinů se mu stala osudným,“ plakal na místě neštěstí mladý muž, jehož otec nejspíš našel smrt v zavaleném dole.

Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity po celém světě. Pozůstalým lidé posílají bitcoiny a v Čechách se na pozůstalé začala sbírat plastová víčka – tuzemská kryptoměna.

Věřme tomu, že těžařské společnosti ve svých bitcoinových dolech zlepší přístup k bezpečnosti práce, aby se už podobná tragédie nikdy neopakovala.

Tady se dozvíte, že virtuální měny se v Česku regulaci zatím vyhnou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články