3D tisk je stále extrémně populární, ale jen málokdo se k němu dostane jako přímý uživatel - navíc je jeho proces stále extrémně pomalý, tedy donedávna. Vědci z Univerzity v Severní Karolíně vymysleli trik, jak zrychlit proces 3D tisku jednou provždy. Je svým způsobem jednoduchý - jedná se o chemickou reakci, která dosavadních několik hodin potřebných k vyhotovení předmětu zkrátila na několik minut. I z kapaliny se dá vytvořit pevný předmět.
Dříve 3D tiskárny nanášely jednu vrstvu materiálu na druhou (jako drobné cihly), nebo svítily ultrafialovými paprsky do tekuté pryskyřice. Ta pod každým paprskem tuhne. Zatímco tiskárna pomalu vytahuje produkt, světlo stále svítí do pryskyřice, vrstvu po vrstvě, aby se vytvořil zbytek požadovaného vzoru. Oba dva procesy mohou trvat dlouhé hodiny.
Skupina vědců ze Severní Karolíny ale přišla na to, jak tento proces rapidně zrychlit. Joseph DeSimone, který celý výzkum vedl, přiznává, že je k projektu inspirovat Hollywood. "3D tisk trvá věčnost. To už i houby rostou rychleji," řekl na jedné ze svých mnoha přednášek, když představovat inovaci 3D tiskáren. Vypadá to efektně, jako z filmu Terminátor 2, kdy se zhmotňuje T-1000 z tekutého kovu. Sami posuďte.
V procesu jejich super rychlého 3D tisku jsou důležité dva faktory - světlo a kyslík. Díky světlu tekutá pryskyřice tuhne, kyslík ale tento proces zpomaluje. Jsou tedy proti sobě. Tým DeSimona se naučit oboje vhodně využít. A svému vynálezu říkají CLIP.
Nová 3D tiskárna se skládá ze tří dílů. Nádrže, ve které je roztavená pryskyřice, rampy, která sestupuje do kapaliny a vytahuje předmět. Třetí je digitální projekce ultrafialového světla, které zespoda promítá do nádrže. Důležité je ale okno vespod nádrže, které je průchozí pro světlo i kyslík - je totiž jako kontaktní čočka. Světlo září do kapaliny, zároveň ale kyslík umírňuje reakci a vzniká tzv. mrtvá zóna, která má tloušťku zhruba dva nebo tři průměry červené krvinky. Její tloušťku mohou uživatelé ovlivňovat množstvím kyslíku. Kromě kyslíku ovlivňují ještě intenzitu světla, vytvrzovací dávku, viskozitu, geometrii. Předmět v kapalině tedy doslova sám vyrůstá. A trvá to jen pár minut. Protože se nevrství jako u starých 3D tiskáren, jeho povrch je jednolitý a hladký, jako kdyby byl vstřikovaný do forem.
3D tisk by se tedy mohl konečně odehrávat v reálném čase. Joseph DeSimone si pro nový vynález představuje obrovské využití - v chemii, medicíně, pro techniky i návrháře.
A tady máte 8 novinek, se kterými letos přijde Apple.