Dovolená doma
Hranice se sousedními státy by se měly plně otevřít během července - alespoň to v době vzniku tohoto článku tvrdil veřejnosti ministr zahraničí Tomáš Petříček. Bůh ví, jak to bude zítra, za týden, nebo právě v tom červenci, kdy řada z nás vyráží na zaslouženou letní dovolenou.
A mnoho Čechů bylo až doposud zvyklých trávit ji líným plácáním se mezi hotelovým bazénem a přeplněným kusem přímořské pláže v nějakém turisty okupovaném letovisku. Letos to vlivem koronavirové krize spíš nehrozí. Nikdo neví, jak to bude s cestováním do dalekých krajů. A tak nám nezbude, než znovu objevit krásy domácího prostředí. A že jich tady máme!
Je s podivem, že se v Česku netočí více hororů, mysteriózních fantasy a (alespoň po vizuální stránce) kvalitnějších pohádek, když je to u nás téměř co ves - to zřícenina. Kamenných hradů, gotických tvrzí a bytelných pevností u nás čeští králové a pánové vystavěli zejména ve 13. a 14. století opravdu mnoho. Část z nich byla posléze - zejména po Husitských válkách - opuštěna a zanechána svému osudu, jiné nechali noví majitelé později přestavět na zámky.
My jsme vybrali několik známých i méně profláklých rozvalin z různých koutů republiky, po jejichž stopách se (nejen) v létě můžete vydat. Nechybí Točník či Krakovec, ale ani menší kousky jako třeba nejstarší kamenný hrad v Česku - hrad Přimda...
Je to opravdu malý zlomek toho, co jsme navštívili - a vy můžete rovněž. Samozřejmě můžete náš článek v komentářích doplnit o další tipy. Jsme si vědomi toho, že nám tam chybí ty možná nejznámější tuzemské zříceniny, ale už teď je zkrátka jasné, že letos o prázdninách cestou na Okoř rozhodně nikdo nepůjde "samoten na světě", tak proč tam hnát ještě další lid? Mnoho kempů v Čechách a na Moravě už měsíc hlásí plně vybrané rezervace. Češi zkrátka počítají s tím, že letošní dovolenou stráví doma.
A proč by taky ne? Věděl to přece i obecní lékař Skružný ve Vesničko má středisková, který se věčně kochal (a proto věčně boural), že tohle není země, ale zahrádka! Jasně, zahrádka plná řepky, ale i to se dá při spanilé jízdě po romantických hradních ruinách vyřešit - většina zřícenin je totiž na kopcích uprostřed hustých lesů.