Lord Rees-Mogg
Na YouTube se dá dohledat rozhovor mladého třicetiletého Jacoba Rees-Mogga s legendárním Alim G, fiktivní postavou vytvořenou Sashou Baronem Cohenem, ve kterém britský komik představí štíhlého vysokého muže jako lorda Rees-Mogga. Ten ho okamžitě opraví, že není lordem, nýbrž prostým občanem jako každý jiný. Je zcela jasné, proč Cohen udělal tento vtip, jelikož stačí jeden pohled na tohoto konzervativního poslance a každému se okamžitě vybaví stereotypní představa britského boháče jako vystřižená z románu Charlese Dickense. K dokonalosti mu chybí snad už jen cylindr, který ale poslanec (zcela nepřekvapivě) čas od času nosí.
Rees-Mogg se narodil v roce 1969 do rodiny bohatého šéfredaktora londýnských Timesů a budoucího člena Sněmovny lordů. Sám malý Jacob byl vychováván chůvou, která se o několik desítek let později začala starat i o jeho vlastní děti – těch má Rees-Mogg celkem šest a všechny jsou pojmenované po katolických svatých či papežích, jelikož je jejich otec silně věřícím katolíkem. Jeho šestý syn dostal jméno Sixtus Dominic Boniface Christopher Rees-Mogg, to snad, aby si jeho otec pamatoval kolikátý je. Mimochodem, Rees-Mogg se otevřeně chlubí tím, že nikdy nevyměnil svým dětem plínku, jelikož mu to dle jeho slov nepřísluší. No chudák paní Rees-Moggová!
Za dělnickými voliči jezdil luxusním autem
Už jako desetiletý začal obchodovat na burze a legendární jsou jeho fotky, na kterých jako malý chlapec u stolu čte list Financial Times či v obleku pózuje se skutečným skleněným monoklem. Po absolvování prestižní chlapecké Eton College (což velice rád připomíná) a studiu na Oxfordské univerzitě se Rees-Mogg pustil do finanční kariéry, což mu vyneslo poměrně velké jmění. V roce 1997 se tento oddaný fanoušek Margaret Thatcher prvně pokusil získat hlasy voličů, když kandidoval v tradičně dělnickém obvodu Central Fife ve Skotsku – tehdy novinami kolovaly legendy, že za svými chudými voliči jezdil pro podporu v luxusním luxusním Bentley. Rees-Mogg tyto zprávy dementoval jako "sprosté nesmysly" a doplnil, že se jednalo o Mercedes. Tato historka krásně ukazuje důvod, proč většina novinářů označuje Rees-Mogga za "muže odtrženého od reality všedního života". To doplňuje i jeho přízvuk, který zní jako z kvůli archaické výslovnosti zní jako učebnice angličtiny. Když se kdysi jeden novinář zeptal, co říká na svou přezdívku "poslanec za 18. století", prohlásil Rees-Mogg s úsměvem, že nevěděl, že je považován za tak moderního politika.
Staromilný rebel
Nakonec se Rees-Moggovi podařilo dostat do parlamentu ve volbách v roce 2010 a velice brzo se stal jedním z předních rebelů uvnitř strany vedené Davidem Cameronem. Když premiér vyhlásil referendum o brexitu, stal se z dříve neznámého poslance jeden z hlavních vůdců kampaně za odchod Británie z Evropské unie. Jakmile bylo jasné, že Britové zvolili vystoupení z unie, přišla Rees-Moggova chvíle. Jako předseda euroskeptické frakce European Research Group uvnitř Konzervativní strany patří k nejhlasitějším zastáncům, co nejtvrdšího brexitu.
Navíc prohlašoval, že plán premiérky May je největším projevem vazalství od té doby, kdy Jan Bezzemek vzdal poctu francouzskému králi. Pro euroskeptickou, ale i mladou část strany se stal hvězdou a mnohokrát se objevil na seznamu případných budoucích nástupů nepopulární premiérky, pod kterou se po sérii těžkých proher viditelně kýve židle – dokonce vzniklo po vzoru hnutí Momentum Jeremyho Corbyna, jeho vlastní Moggmentum. Mimochodem, s předsedou labouristů Rees-Mogga spojuje i to, že oba patřili ve svých stranách k outsiderům, kterým se nakonec podařilo zaujmout většinového voliče.
Rees-Moggovo excentrické chování a lpění na tradicích si řada Britů vykládá jako projev autentičnosti a při pohledu na vulgární vystupování dalšího kandidáta na post premiéra, neurvalého Borise Johnsona, vypadá Rees-Mogg svým klidným vystupováním jako perfektní gentleman. A v tom právě spočívá jedna z jeho největších předností – Jacob Rees-Mogg zřídkakdy zvedá hlas a se svými oponenty se snaží (i když občas trochu netaktně) klidně diskutovat. Horší je to, alespoň z pohledu průměrného občana Spojeného království, například s jeho názory na potraty. Ačkoliv Rees-Mogg uvádí, že nemá v plánu měnit interrupční zákony, otevřeně prohlašuje, že je potrat hřích, který mu zakazuje jeho silná katolická víra, a to dokonce i v případě, že se jedná o incest či znásilnění. To samé platí i o manželstvích homosexuálů, které odmítá, jelikož manželství je dle učení církve svazkem muže a ženy.
Nástupce premiérky May?
I když Jacob Rees-Mogg opakovaně prohlašuje, že nemá v plánu se stát příštím premiérem, řada politologů spekuluje, že není tak úplně upřímný. Jeho stoupající popularita, jak na sociálních sítích, tak mezi běžnými občany by měla logicky vyústit v pokus získat pozici předsedy Konzervativní strany. Zda se z tohoto "poslance z času minulých" skutečně stane nový obyvatel Downing Street 10, ukáže až čas. Našlápnuto k tomu má Rees-Mogg více než dobře.
A tady si přečtěte o 5 velkých probléméch, se kterými se bude první slovenská prezidentka potýkat.