fb pixel 10 důvodů, proč lyžovat (i v létě) – G.cz
Vyhledávání

10 důvodů, proč lyžovat (i v létě)

Ona totiž zima byla a je, ale jaksi ne u nás.

Eliška Salanderová
Eliška Salanderová 13.6.2016, 15:20

Co by si o nás jako o civilizaci pomysleli mimozemšťané, kdyby přistáli například v Zermattu? Shlukujeme se kolem velmi pomalých a neefektivních dopravních prostředků. Vyjedeme nahoru, pak sjedeme dolů a tak stále dokola... Proč? Na Marťany kašleme, pro vás ostatní jsme to sepsali do jednoduchých deseti bodů.

1. Lepší než botox

helma Většina lidí vypadá ve volných lyžařských bundách a kalhotách o moc líp než v plavkách. O zázraku, jež s libovolně ošklivým, starým či nesymetrickým obličejem provede helma a lyžařské brýle, si mohou majitelky botoxu či liftingu nechat jen zdát!

2. Lyžováním se hubne!

Reef_ski snowheads.com Za půl hodiny můžete spálit i 350 Kcal. To se vám předkláněním při power józe stát nemůže. A zatímco si užíváte radost z rychlosti na cestě dolů, mimoděk posilujete stehna, zádové, břišní i hýžďové svalstvo... Všechno prostě!

3. Rytmizující pohyb

Bez ohledu na zprávy o globálním oteplování je u nás zima nejdelším ročním obdobím, protože končí v Česku často už v květnu. Nějak se zabavit musíme. Někdo může namítnout, že kvůli vyčerpávajícímu celodennímu pohybu nahoru-dolů pak přijde o příjemný a již zažitý pohyb tam-zpět. Opak je pravdou. Nahoru a dolů pozitivně ovlivňuje množství i intenzitu bilaterálního tam a zpět.

4. Lyžování vás pozvedne

seilbahn-schmitten-zell-am-see www.kitzbueheler-alpen.com Doslova. Lanovky a vleky končí až na vrcholu a z ptačí perspektivy je hned všechno menší. Starosti i deprese.

5. Lyžování je čistý sport

dirty-hobo-snowman-1 Lyžuje se na krásném bílém sněhu, nebezpečné bakterie zničil mráz... Lyžování je velmi čistý sport. Na rozdíl od přespolního běhu, plavání či ježdění na kole nebo na koni.

6. Rodinný sport jako fotbal

peru www.taringa.net Lyžování je kolektivní a zároveň rodinný sport. Těžko si s babičkou zahrajete například fotbal. I když se jistě najdou starší dámy, co rádi nejen lyžují, ale i kopou do míče. Lyžovat však můžete se synem, maminkou i dědou a užijí si to úplně všichni.

7. Sport na celý život

Lyžování je sport na celý život. A my máme dokonce nejstarší národní lyžařský svaz na světě. Byl založen v Jablonci v roce 1903 a někteří zakládající členové stále ještě jezdí. Aspoň se to říká!

8. Nikdy nejste singl

Lyžování je ideální sport k seznámení. Zkuste někde jinde než ve frontě na vlek zakřičet: ‚Singl', a hned najít vhodného partnera!

9. Neplatí se pokuty

Při lyžování se neplatí pokuty za rychlou jízdu, ale vybírat nové lyže je stejně zábavné, jako si kupovat nové auto. Jen o moc levnější. Každý si najde terén, v kterém se mu lyžuje nejlépe, ať už jsou to mírné modré svahy, boulovité sjezdovky či neporušený prašan, za kterým vás vytáhne helikoptéra.

10. Pařba každý den

dancer_festivaltho_valtho_8614 Každé lyžování je odměněno tzv. 'apres-ski'. Legitimní a všemi uznávanou 'chlastačkou' na počest, že jste to v té zimě přežili. Na rozdíl od oslavy narozenin či narození dítěte můžete na 'apres ski' denně.

A co dál?

Pokud to po přečtení tohoto článku myslíte s lyžováním konečně vážně, na nic nečekejte a najměte si horského vůdce. Nejenže vám během několika hodin dokáže zásadně zlepšit techniku jízdy, dozvíte se také všechno o bezpečném pohybu na horách, nutné výbavě a natrénujete přežití v případě lavinového nebezpečí. Vyzkoušela jsem a proto doporučuji: Silvie Pleskačová-Schild, Kaprun, www.offpiste.cz a Robin Kaleta, www.freeridecamps.cz.

Co jste možná nevěděli

Nejdelší sjezdovka na světě je dlouhá 20 km

Jmenuje se La Vallée Blanche a najdete ji ve francouzském Chamonix. Začíná na vrcholu Aiguille du Midi (3 812m) a když to sníh dovolí, vede až do centra městečka. Vallée Blanche vlastně není tak úplně sjezdovka. Jedná se o neupravovaný off-piste terén s nejkrásnějšími výhledy na Mont Blanc.

Nejvýše položený lyžařský areál světa

Chacaltaya_Ski_Resort Tak ten nám roztál. Nacházel se ve výšce 5 200 až 5 400m/n na ledovci Chacaltaya nad bolivijským hlavním městem La Paz. Poslední lyžaři se na ledovcovém splazu sklouzli v roce 2007.

Nejstrašnější sjezdy světa

Na horách, stejně jako v životě, občas přijdou chvíle, kdy si přejete nebýt tam, kde zrovna jste. Třeba na horní stanici lanovky těchto sjezdů:

Corbet's Couloir, Jackson Hole, Wyoming, USA

Corbets-Couloir Muslimové mají Mekku a správný lyžař se musí alespoň jednou za život spustit žlabem Corbet's Couloir. Sjezd je snadno dosažitelný z lanovky na Rendezvous Mountain, je široký hezkých 15 metrů a sklon nepřesahuje 40 stupňů. Co je na něm tedy tak strašného? Start. Abyste se do žlabu dostali, je nutné skočit z výšky čtyř metrů, ihned po kontaktu lyží se sněhem přesunout váhu dopředu a rychle vykrojit ostrou zatáčku, díky které se vyhnete v cestě stojící skále. Další možnost, jak se do žlabu dostat, je níž, zato se tam skáče z větší výšky. Ze šesti metrů je do žlábku strašidelný pohled, ale už vám nebude vadit ta překážející skalka.

Tortin, Verbier, Švýcarsko

Pokud je dostatek prašanu, je to nádherný sjezd, který si užijete od začátku až do konce. Na Tortin se najíždí traverzem, během kterého si musíte vybrat svou sjezdovou linii. V případě, že nejsou dobré sněhové podmínky, tvoří se tu strašné boule. Strašně velké a nikdy nekončící boule. V takových podmínkách se vrhněte dolů hned na začátku traverzu. Je to ta nejstrmější možnost, jak se dostat dolů a proto nebude tak ‚vyjetá' jako ostatní trasy. Pokud je sjezd zledovatělý a upadnete, riskujete velmi dlouhou, bolestivou a na životě ohrožující klouzačku.

La Chavanette, Avoriaz, Francie nebo Švýcarsko (Portes du Soleil)

mur Možná vám nic neřekne pravý název, ale přezdívku této sjezdovky jste už určitě slyšeli: Mur Suisse, Swiss Wall nebo-li Švýcarská stěna. Pokud se vám právě zježily chlupy, víte přesně, o které sjezdovce mluvíme. Je tak strmá, že na jejím vrcholu nevidíte, kam pod vámi vede. Buďte na ní hned brzy ráno a pouze za dobrých sněhových podmínek. Kdo dřív příjde, méně padá. Kolem oběda už bývá celá posetá boulemi. V případě, že je sjezdovka zledovatělá, dobře si sjezd rozmyslete. Také by to mohl být váš poslední.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články