fb pixel 10 nejznámějších fiktivních látek a prvků – G.cz
Vyhledávání

10 nejznámějších fiktivních látek a prvků

Umíte nazpaměť Mendělejevovu periodickou tabulku? Tu fiktivní si určitě budete pamatovat líp, protože ji do vás netlačila násilím zakomplexovaná chemikářka.

Václav Rybář
Václav Rybář 24.1.2018, 08:50

1. Tiberium

tiberium

V herní sérii Duna (na motivy Herbertových knih) to bylo koření, v jejím volném pokračování zase tiberium – mimozemský minerál, který je lékem na všechny bolesti a obchodní komoditou.

2. Vibranium

vibranium

Speciální kov, ze kterého je vyroben štít Kapitána Ameriky. Těží se ve Wakandě, fiktivní africké zemi, ze které pochází další superhrdina Black Panther. Kapitánův štít je schopen pohltit (odvibrovat) jakoukoliv ránu, včetně mocných úderů Thorovým kladivem. Navíc mu vibranium propůjčuje extrémní aerodynamické schopnosti.

3. Mithril

mitrhil

Třpytí se víc než stříbro, je pevnější než ocel a lehký je jako pírko. Bájný kov ze Středozemě uměli zpracovat a těžit jen trpaslíci, ovšem v dolech, které si pro sebe zabrali Balrog a drak Šmak. Proto je extrémně cenný. Zbroj z mithrilu nosili v Hobitovi a Pánovi prstenů Bilbo a Frodo.

4. Adamantium

adamantium

Nejpevnější a nejodolnější kov v marvelovském vesmíru, který se proslavil hlavně díky Wolverinovi. Ten jím má potaženou celou kostru, včetně vysouvacích čepelí. Tato metoda je tak neuvěřitelně bolestivá a náročná, že ji přežije pouze mutant s regeneračními schopnostmi. Proto má Wolverine výsadní postavení. Je nezničitelný a ještě se umí rychle uzdravovat.

5. Kryptonit

kryptonite

Jediný jed na Supermana, krystal pocházející z jeho rodné planety Krypton. Nejen že oslabuje jeho schopnosti na úroveň běžného smrtelníka, při bližším kontaktu mu vyloženě ubližuje, podobně jako radiokativní látka ubližuje pozemšťanům.

6. Orichalkum

orichalcum

V Platónových záznamech orichalkum existovalo jako cenná slitina, druhá nejcennější po zlatu. Píše se o ní zejména ve spiscích o Atlantidě. V popkultuře má podobu nazelenalého kovu a předměty z ní vyrobené patří k nejcennějším. Objevuje se ve hře Dungeons&Dragons (u nás známá varianta Dračí doupě), ale i ve videoherních RPG jako Skyrim.

7. Unobtanium

unobtainium

Fiktivní látka, kterou začali v padesátých letech zmiňovat inženýři z různých oblastí. V zásadě jde o neexistující materiál, který by jim ovšem při řešení různých problémů vydatně pomohl. „Kéž by tahle slitina vážila třikrát méně“, „Kéž by tohohle kovu bylo na planetě desetkrát tolik.“ Bylo jen otázkou času, než se unobtainium dostane i do popkultury, která si ho prostě může vyrobit z ničeho. Můžete ho vidět např. ve sci-fi Jádro nebo Avatar, tam se lidé perou s domorodci právě o bohatá ložiska unobtainia.

8. Dilithium

dilithium

Tato látka v reálu existuje, ale ve Star Treku se pro ni našlo hypotetické využití ve warp jádrech lodí. Schopnosti tohoto vzácného minerálu totiž umožňují během reakce antihmoty udržet přirozené vazby mezi atomy, takže cestování nadsvětelnou rychlostí nevyústí v obrovskou explozi nebo zhroucení vesmíru. Dilithiové krystaly patří k vzácným komoditám startrekovského vesmíru.

9. Karbonit

carbonite

Skutečný karbonit je jednou ze slavných brzkých výbušnin, které se s úspěchem používaly při těžbě nejrůznějších surovin. Ve světě Star Wars jde ovšem o rychle zmrazený oxid uhličitý, do něhož je dočasně zaklet Han Solo.

10. Naquadah

naquadah

A nakonec něco pro fanoušky Hvězdné brány. Jde o extrémně těžký kov a supravodič, takže se používá k výrobě nejrůznějších technologií a ve své vzácnější formě také k výrobě zbraní, protože dokáže zesilovat tok energie. Naquahdriah je radioaktivní izotop naquadahu s mnohem vyšší potencí. Používá se např. v hyperpohonech.

A TADY se podívejte na 9 věcí, které Britům závidí celý svět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články