fb pixel 10 profesních dovedností, které si po mateřské můžete napsat do životopisu – G.cz
Vyhledávání

10 profesních dovedností, které si po mateřské můžete napsat do životopisu

Přijde vám, že mateřská dovolená přibrzdila vaší kariéru a že to po profesní stránce byly tři promarněné roky? Není to tak úplně pravda, neboť z mateřské dovolené se toho dá do životopisu vytřískat celkem dost.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 8.6.2018, 08:31

1. Maximální pracovní výdrž

Na mateřské dovolené se nespí. Tam to takhle nechodí. Spánek máte povolen jen výjimečně a to podle toho, jak vám ho dítě dovolí. Ze začátku mateřské dovolené to možná půjde ztuha, ale později si na absenci spánku zvyknete, až nakonec tento buržoazní přežitek ze svého života úplně vypustíte a energii budete čerpat formou fotosyntézy, anebo prostě a jednoduše vyčerpáním zemřete ve středním věku.

No a protože nebudete potřebovat ke svému životu spánek, můžete klidně pracovat 24 hodin denně v kuse. Po takovém zaměstnanci sáhne každá továrna, protože srdcaři, kteří by celý den stáli u pásu, těch je jako šafránu.

2. Asertivita

Asertivita se snoubí s pudem sebezáchovy, respektive záchovy, vašeho potomka.

Asertivita, tedy schopnost prosazovat vlastní názor, se dá na mateřské dovolené krásně naučit. Pokud by vaše dítě vylezlo na stůl s kuchyňským nožem, přičemž by začalo skákat na jedné noze a vy byste neprosadili svůj názor, tedy že se domníváte, že by bylo lepší, kdyby ten malý sígr neprodleně odevzdal nůž a zmizel ze stolu, velmi pravděpodobně by dítě dlouho nepřežilo.

3. Nadstandardní dovednosti v oblasti vytírání zadku neboli Wipemanagement

Každodenní několikanásobné přebalování a utírání poškozených a znehodnocených oblastí z vás časem udělá ve vytírání zadků mistry. Jestli tuto schopnost budete využívat pouze na sobě, a nebo se o ní podělíte s druhými (tady se nabízí spolupráce s opravdovými labužníky, a nebo rovnou s Němci), to je čistě na vás. Pamatujte však, že s touto dovedností přichází taktéž velká zodpovědnost..

4. Schopnost práce pod tlakem

Po mateřské vás nerozhodí už vůbec nic. Maximálně tak další mateřská.

Na mateřské dovolené zvládáte v klidu vařit večeři, zatímco dítě rozlilo do vaší postele plný nočník a zrovna se chystá rozmlátit kladívkem televizi. Pokud jste zvládli mateřskou dovolenou, nic vás už nerozhodí. Nikdy. Možná tak další mateřská dovolená.

5. Multitasking

Na mateřské dovolené jste dokázali zároveň jednou rukou přebalovat řvoucí dítě, druhou rukou utírat prach (mnohdy i z dítěte), nohou obalenou v mokrém hadru vytírat podlahu a tužkou, kterou jste měli v puse psát dopis na rozloučenou chystajíce se oběsit ve sklepě. No a co teprve dokážete v zaměstnání. Tam pro vás nebude nic překážkou.

6. Krizový management

Každý rodič na mateřské dovolené zvládá krize levou zadní. Respektive mu nic jiného nezbývá. Když se ve dvě ráno dítě probudí a řve, že nemá dudáka, je to věc nemilá. Běžný člověk by si nevěděl rady a pravděpodobně by se schoulil do kouta, kde by tiše skonal. Ne tak rodič na mateřské dovolené.

Něco jako ztracený dudák ve dvě ráno ho nemůže rozhodit. Nejprve po krátkém zmateném a ospalém pobíhání po bytě vrazí dítěti do pusy kolíček na prádlo, načež (jelikož to nezabralo) opouští bydliště a vydává se do města shánět po všech čertech ve tři ráno dudlík. A opravdu ho sežene.

7. Zkušenosti s HR managementem

Lidské zdroje jsou pro rodiče na mateřské dovolené v podstatě denní chléb. Jeden lidský zdroj se jim imrvére potlouká po bytě a polyká mince. S motivací a odměňováním si každý rodič na mateřské dovolené tyká. Náborářskou činnost z minulosti, kdy dovedně přijmul jednoho či rovnou více malých osob do své domácnosti, má zmáklou rovněž. Je však otázka, zda se náborářskou činností bude chtít zabývat i nadále a jestli bude mít dostatek odvahy a sebemrskačství, aby přijal do budoucna další lidský zdroj.

8. Zkušenosti s prací v kolektivu

Ten malý sígr je doma nasáčkovaný pořád, takže rodič na mateřské dovolené se dítěte zbaví tak maximálně jednou týdně, a to pokud má v dosahu jednu z babiček. Jinak je pořád s dítětem. A dva – to už je kolektiv. Nemluvě o tom, že takový rodič může mít klidně i dvojčata, trojčata, čtyřčata…

V takovém případě však patrně žádný životopis a bombastické resumé potřebovat nebude. V blázinci jenom vyplní do karty své jméno a pojišťovnu. To mu na pár let postačí.

9. Brainstorming

6 minut spánku za celou noc vám přivodí slušnou mozkovou bouři.

Tady sice nepůjde vyloženě o ten zajetý význam, kdy se ve skupině lidí vrší jeden nápad za druhým, ale vyjdeme z překladu, kdy brain storming znamená bouři mozku. Když do životopisu napíšete, že na mateřské dovolené jste měli často brainstorming, nebudete lhát. Ono když vstáváte v noci desetkrát k dítěti, tak už v těch pět hodin ráno, poté, co jste spali dohromady šest minut, váš mozek bude opravdu velmi bouřit.

10. Komunikační dovednosti

Efektivní komunikaci dovedli rodiče na mateřské dovolené k naprosté dokonalosti, a s dítětem, které umí říct akorát „máma“, „ee“, „brm brm“ a „baf“ se umí domluvit na tom, jestli chce už oběd, kam ztratilo klíče od auta a nebo kam půjdou na procházku.

A TADY máte 10 důvodů, proč je mateřská dovolená ta úplně nejtěžší práce na světě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články