fb pixel 12 neskutečných pohledů z Istanbulu: budete kroutit hlavou, až se vám zatočí – G.cz
Vyhledávání

12 neskutečných pohledů z Istanbulu: budete kroutit hlavou, až se vám zatočí

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY
Radek Kovanda
Radek Kovanda 16.3.2018, 14:07

V souvislosti s Istanbulem se vám asi hned automaticky nevybaví jedna zásadní scéna z filmu Inception, kde se krajina snového světa ohýbá a roluje. Ale odteď už možná ano, protože něco podobného vytvořil na svých snímích turecký fotograf Aydın Büyüktaş v rámci projektu „Flatland“ neboli „Plochozemě“. V něm ‚escherovským‘ způsobem zvěčnil právě tuhle prastarou megapoli rozkročenou mezi Evropou a Asií.

Jestli vám ten název něco připomíná, tak se nejedná o Zeměplochu od Terryho Pratchetta, nýbrž skutečně o Plochozemi od jeho krajana Edwina Abbotta. Právě tahle klasická „matematická sci-fi“ z roku 1884, která pojednává o životě dvourozměrných bytostí v dvourozměrném světě, byla fotografovou hlavní inspirací, a to nejen svým názvem.

Jsou to sice ‚uměle‘ vytvořené fotky, přesto ale jejich pořízení znamenalo daleko víc práce v terénu než u počítače. Jen samotný proces příprav a plánování byla velká piplačka, která zabrala téměř půl roku. Aydın nejprve na mnoha různých místech v Instanbulu zkoušel pomocí 3D softwaru, jak by mohly snímky vypadat, a podle toho pak vybral nejvhodnější kandidáty.

Dva měsíce trvalo plánování jednotlivých snímků tak, aby se snímaná plocha rovnoměrně ohýbala. A každé místo pak bylo několikrát vyfoceno z různých úhlů a výšek pomocí kvadrokoptéry.

Poté následoval proces sestavování různých snímků do jednoho. Aydın nejprve zkoušel dělat koláže ručně z vytištěných fotek, jenže výsledek nevypadal podle jeho představ, proto vzal nakonec zavděk Photoshopem. S každou fotkou se v něm mazlil několik dní.

Hodně času zabralo čekání na to správné počasí a světlo,“ řekl Aydın webu Petapixel. „Mnohokrát jsem se vrátil s nepořízenou, a to nejen kvůli špatným povětrnostním podmínkám, ale třeba taky proto, že mi na dron zaútočilo ptactvo.

Pro web Boredpanda zase prozradil, jaký vůbec vidí v tomhle projektu smysl: „Žijeme v místech, která častokrát vůbec nepoutají naši pozornost, a přitom jsou to místa, která formují a transformují naše vzpomínky, místa, jimž může umělec dát novou dimenzi. V těchhle fotkách se ponoříte do své vlastní samoty, v níž se vám ukáže překvapivá vizualita a víceprostorový, ironický i romantický úhel pohledu.

Za dalšími snímky se ponořte do galerie:

Na závěr se ještě můžete proletět Istanbulem v tomhle skutečně úchvatném a smysly pohlcujícím videu (doporučujeme sledovat v HD na fullscreen):

A ještě tu pro vás máme obrázky podobně poutavé jako předešlé fotky: 16 propracovaných kreseb, které skrývají mrazivě vtipnou pointu plus rozhovor s jejich tvůrcem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články