fb pixel 7 věcí, které by každý Čech měl aspoň jednou v životě udělat – G.cz
Vyhledávání

7 věcí, které by každý Čech měl aspoň jednou v životě udělat

Říká se, že muž má zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. A že žena následně musí hrabat spadané listí, uklízet dům a ještě se o oba ty debily starat. Ale vážně: co by měl každý správný Čech v životě vyzkoušet?

Jarda Sauer
Jarda Sauer 19.8.2018, 10:06

1. Vylézt na Říp a na Sněžku

říp wikipedia.org Ne že by šlo o nějak extrémní sportovní výkony nebo o výjimečně krásnou trasu. Berte to spíš symbolicky. Ze zarostlého Řípu už dávno není vidět na všechny strany, jako tomu bylo kdysi - ale i tak můžete aspoň ze tří vyhlídek koukat do kraje a přemítat, proč to kdysi Praotec Čech zapíchnul zrovna tady (nezapomeňte přitom popíjet mléko a mlsat med). A na Sněžce se můžete chvíli opájet vědomím, že jste se dostali nejvýš, kam je v Česku možné. Ovšem jen do doby, než si uvědomíte, že mimo Česko je spousta výrazně vyšších cílů, kterých můžete dosáhnout. Což je poměrně dobrá metafora pro cokoliv od podnikání přes umění až třeba po dobročinnost.

2. Aspoň měsíc žít v chudší a méně rozvinuté zemi

Co si budeme povídat, ono stačí zajet na Slovensko. Ale radši se vydejte někam výrazně dál, ať je váš kulturní šok co největší. Když přežijete pár týdnů bez pravidelné teplé sprchy či dodávek elektřiny, tak už si nikdy nebudete stěžovat na to, že zrovna ve vašem městě je jen jeden supermarket, že autobus do Prahy jezdí jen každou druhou hodinu nebo že máte pomalou wifi.

3. Aspoň měsíc žít v bohaté a vyspělejší zemi

Prožijte nějakou dobu třeba v Německu, Rakousku nebo ve Švýcarsku. Ne v drahém hotelu. Zkuste studovat nebo pracovat nebo aspoň co nejnormálněji žít a začlenit se do společnosti. A užívejte si všechny ty zdánlivé maličkosti, jako například usmívající se prodavačky. Až se vrátíte domů, budete se snažit se tomu příjemnému životu aspoň trochu přiblížit - a tím pomůžete nám ostatním víc než všichni politici dohromady.

4. Investovat

Ne, každý nemá talent a mentální výbavu na nákupy akcií nebo obchodování na Forexu. Ale zkuste vzít částku, kterou dokážete v případě neúspěchu oželet, a podniknout s ní něco nečekaného. Obraz od mladého malíře, stará motorka, zlatá cihla... To všechno jsou věci, které se při troše štěstí ještě za vašeho života zhodnotí. A když nezhodnotí, tak aspoň neztratí na ceně. Časem zjistíte, že vás to baví a že už nechcete peníze nechat ležet ladem v bance.

5. Dobrovolničit

Kdy naposled jste udělali něco nezištně, jen pro dobro ostatních, třeba i cizích lidí? Socialismem pokřivení Češi se na cokoliv "pro všechny" dívají skrz prsty, a přitom jde o jeden ze základních rysů vyspělých kultur: mám se docela dobře, můžu někde pomoci, tak pomůžu. Nemusíte utápět peníze v charitách, nemusíte jezdit stavět školy do Afriky. Radši se podívejte kolem sebe a pomozte tam, kde je potřeba: vyberte pytel odpadků z lesa, pomozte opravit zchátralou kapličku u cesty, darujte kočárek těhotné sousedce, která je ve finanční tísni.

6. Dát výpověď

To, že nás práce občas štve, je normální. Asi. Ale pokud si už několik týdnů denně opakujete, že šéf je duševní mrzák, před odchodem do práce zvracíte a domů se vracíte bez nálady a bez života, tak se na to vykašlete! Spousta Čechů se bohužel drží zuby nehty i práce, která je zabíjí; dát výpověď a odejít ze zaměstnání středem se tu zkrátka moc nenosí. Přitom je to tak úžasná zkušenost! Jděte ostatním příkladem a dodejte jim svým odchodem sebevědomí a odvahu.

7. Navštívit Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Když se pořádala anketa Největší Čech, fiktivní Jára Cimrman ji málem vyhrál - zasáhnout museli až pořadatelé. Divadelní soubor s jeho jménem je světovým unikátem a opravdu byste aspoň na jednu jejich hru zajít měli (ne na Afriku, mohu-li doporučit), dokud je ještě velká část nejdůležitějších protagonistů naživu. Jsou to čeští Monty Pythoni, už desítky let fungující klasika. A i když vás divadlo nebere, zrovna Cimrmanům byste mohli udělit čestnou výjimku! To bychom měli věci, co u nás moc lidí nedělá.

Na druhé straně ale existuje spousta divných věcí, které Češi provozují ve volném čase!

Podobné články

Doporučujeme

Další články