fb pixel Autokamera: nejen pro dokazování neviny. Umí víc! – G.cz
Vyhledávání

Autokamera: nejen pro dokazování neviny. Umí víc!

Zdroj: freepik.com

Možná se rozhodujete, zda si pořídit autokameru. A hledáte důvody, proč ano, případně proč ne. Autokamera je skvělým prostředkem k prokázání příčiny a průběhu dopravní nehody. Ale ne to její jediná funkce. Podívejte se, co vám může nabídnout kamera, s níž se při pořízení vejdete do několika málo tisíc korun.

Komerční sdělení 13.11.2023, 13:40

Cenové rozpětí autokamer

Pořizovací cena a celkové vstupní náklady jsou jedním z nejdůležitějších kriterií rozhodování o pořízení věci. A tak jimi začněme. Aby měla co největší záběr, potřebuje mít výhled dopředu i dozadu. Zaměřme se proto na duální autokamery: s jednou kamerou na přední a druhou na zadní sklo. Aby hlídala zaparkované auto (natočila, kdo do něj najel), bude potřeba parkovací režim.

Duální kamery s parkovacím režimem se pohybují v cenách od zhruba od 2,5 tisíce korun výš. Výjimkou nejsou ani ceny nad 20 tisíc korun. Abyste mohli být s kamerou spokojení, počítejte s výdajem okolo 5 tisíc korun a více. Aktuální (a akční) ceny si pohlídáte v online letácích elektro prodejen. A především: předchozí léta ukázala, že třeba při Datart Black Friday se akční slevy dostávají na 50 i více procent.

Funkce duální autokamery

Vedle záznamu průběhu jízdy a uzamknutí sekvencí s důležitými událostmi tak, aby nemohly být cyklickým nahráváním smazány, nabídnou tahle zařízení ještě spoustu doplňkových funkcí. Přestože jde o doplňky, využijete je s větší četností než uzamykání důležitých záznamů a pořizování dokumentačních fotografií. Duální autokamery umějí:

● nahrávat dění před a za vozem, a to v úhlech až 170 °

● pořídit dokumentační fotografii momentální situace

● asistovat při jízdě - hlídat, zda nemíříte ven z jízdního pruhu nebo se příliš „netlačíte“ na vůz před vámi

● nahrávat cyklicky tak, aby se sice natáčelo kdykoliv, ale přitom zůstala zachována důležitá videa se záznamy, co chcete archivovat

● nahrávat i za ztížených světelných podmínek (šero, osvětlení pouze z pouliční lampy, z koncových světel auta atp.).

● přepnout do couvacího režimu a snímat prostor kousek za autem, spolu se zvýrazněním pruhů, do nichž se vaše auto vejde. Podle toho poznáte například, jestli se vejdete do mezery mezi dvě příčně zaparkovaná vozidla

● hlídat zaparkované auto. Jak? Spustit nahrávání, kdykoliv do odstaveného auta něco narazí

● detekovat radary s dostatečným předstihem tak, abyste na ně stihli reagovat

● automaticky se zapnout a vypnout, spolu se zapalováním auta. Automaticky spustit nahrávání ihned po zapnutí kamery

● nechat se ovládat hlasem - několik hlasových povelů

● sledovat polohu auta a vykreslit trasu do mapy (aplikace autokamery v mobilu)

● neustále sledovat aktuální rychlost vozidla - v komunikaci s GPS

● autokamera v modelu se zpětným zrcátkem nahradí původní autozrcátko. Většinou za větší a hlavně přehlednější. Zrcátko je zároveň i displejem s dotykovým ovládáním. Podívejte se, jak může takový model kamery vypadat a co umí, na příkladu kamery LAMAX S9 Dual

● dobít mobil - napájení kamery, které umisťujete do zapalovače, mívá u USB konektory pro nabíjení ještě i jiných zařízení.

Další náklady, aneb co musíte ještě koupit, abyste mohli kameru používat

Většina autokamer se dodává bez paměťové karty. Je jen na vás, zda si pořídíte tu největší možnou (desítky GB) s cenou několika set korun. Anebo levnější, ovšem s nižší úložnou kapacitou. Nejnižší ještě smysluplná kapacita paměťové karty do autokamery je 16 GB.

Avšak jen pro krátké jízdy. Jakmile jezdíte trasy delší, nešetřete, a pořiďte alespoň 32 GB, raději i 64 GB. Při Black Friday akcích se můžete s pořizovací cenou 64GB karty dostat i na běžnou cenovou hladinu karet s úložnou kapacitou 32 GB nebo nižší.

Možná budete chtít Black Friday akcí využít i jinak. Podívejte se na recenzi a zjistíte, zda si během předvánoční slevové bouře pořídit například holicí strojek od Panasonicu!

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články