fb pixel Do hor! Nejhezčí dálkové trasy v Tyrolsku (1.) – G.cz
Vyhledávání

Do hor! Nejhezčí dálkové trasy v Tyrolsku (1.)

“Jdeme do hor,” napsal Franz Kafka v povídce Výlet do hor (1906). “Ovšemže do hor, kam jinam? Jdeme si jen tak, bez obleku, a vítr profukuje štěrbinami mezi našimi stíny. Hrdla se na horách uvolní! Je to div, že nezpíváme!“

Ivan Brezina
Ivan Brezina 2.6.2019, 08:27

Přesně tenhle pocit svobody zažijete na takzvaných Great walks, jak se přezdívá dálkovým trasám napříč tyrolskými Alpami. A taky buddhistické “Tady a Teď” – vnitřně očistné a skoro až posvátné chvíle, kdy jste plně ponořeni do přítomnosti a kdy ve vaší mysli neexistuje nic jiného, než okolní hory:

Na světě se ještě dají najít skutečná dobrodružství, a náročný profil stezek ve velkých nadmořských výškách je výzvou i pro zkušené horské turisty. Odměnou jsou nádherné výhledy, nezapomenutelné zážitky a pocit, že jste překonali sami sebe.

1. Berlínská stezka

Vede z Finkenbergu od horské chaty Gamshütte skrz vysokohorský přírodní park Zillertalské Alpy do Mayrhofenu. Na trase na vás čekají úžasné výhledy na ledovce a na vysokohorskou alpskou krajinu. Dalším zážitkem na trase je návštěva horské chaty Berliner Hütte. Je to největší chata rakouského Alpinvereinu v Tyrolsku, zařazená do seznamu chráněných památek, s nádhernými interiéry a designem. Ceněné jsou hlavně dřevem obložené stěny a pět metrů vysoká jídelna z 19. století. Skutečná architektonická perla uprostřed hor!

Berlínská stezka je náročná túra pro zkušené horské turisty. Máte ambice zvládnout celou trasu? Počítejte minimálně s týdnem dovolené, protože celková délka lehce překračuje 85 kilometrů a na trase překonáte převýšení 6600 metrů. Délku si ale určujete sami – z každé chaty vede cesta do údolí.

Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE.

2. Orlí stezka

Královna dálkových turistických stezek v Tyrolsku měří 422 kilometrů. Proč se jí říká Orlí? Kdybyste ji prošli celou, vyšlapali byste podrážkami pohorek siluetu letícího orla, což je státní znak Tyrolska. Stezka prochází horami mezi obcemi St. Johann v Kitzbühelských Alpách, St. Christoph am Arlberg, Ströden a horskou chatu Stüdlhütte pod nejvyšší horou Rakouska Großglocknerem, ve Východním Tyrolsku.

Tahle “procházka” patří k nejznámějším turistickým dálkovým trasám Alp. Zároveň se jde o zcela jedinečné dobrodružství pro dálkové turisty. Žádná jiná trasa totiž nevede ve stále stejné nadmořské výšce podél hřebene celého pohoří, aniž by klesala do údolí.
Orlí stezku tvoří 33 jednodenních etap s celkovým převýšením 31000 metrů. Více než měsíc v horách!

Samozřejmě si ale můžete vybrat i jen libovolnou část, respektive jen několik denních úseků. Asi nejkrásnější etapou je trasa v pohoří Karwendel pojmenovaná Goetheweg, vedoucí po štítu hory Nordkette. Kontrast mezi divokými horami a výhledem na město Innsbruck je jedinečný.

Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE.

3. Inntalská stezka

Batoh plný jídla? Ve vysokých horách se to většinou vyplatí, ale na této dechberoucí vysokohorské trase mezi obcemi Igls v Innsbrucku a Schwazem to není nutné. Inntalská stezka, která se klikatí ve 2000 metrech nad údolím Inntal skrz pohoří Tuxer Alpen, totiž patří mezi tzv. gastrotúry. Všechny horské chaty nabízejí regionální lahůdky. Tyrolské speciality vám dodají sílu na šest středně obtížných denních etap mezi horami Patscherkofel a Kellerjoch. Na trase vystoupáte kolem 4000 výškových metrů a sestoupáte 5400 metrů.

Hlavním lákadlem Inntalské stezky je borovicová trasa "Zirbenweg" na první etapě. Prochází chráněnou krajinnou oblastí mezi vrcholky Patscherkofel, Zirmberg, Viggartal a Glungezer a nad jezery Blauenseen. Rostou tu jedny z nejstarších borovic v Evropě. V další fázi Inntalské stezky projdete romantická údolí Voldertal, Navistal, Wattental, Nafing, Nurpenstal, Sidantal a Finsinggrund. Z každé etapy můžete sejít do údolí a cestu si tak zkrátit.

Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE. Další tři dálkové trasy v Tyrolsku popíšeme příště.

A tady si přečtěte o sedmi nejvyšších horách světových kontinentů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články