fb pixel Do hor! Nejhezčí dálkové trasy v Tyrolsku (2.) – G.cz
Vyhledávání

Do hor! Nejhezčí dálkové trasy v Tyrolsku (2.)

Vydejte se někam naleko, abyste se dostali sami k sobě blízko. A pokud to navíc bude i vysoko, spatříte svět z nadhledu.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 11.6.2019, 14:30

V čem je zásadní výhoda tyrolských "great walks"? Spojují horské chaty, takže na jednotlivých denních etapách nebudete potřebovat stan, vařič ani zásobu potravin. Jen pevné boty, lehký batoh se záložním oblečením proti případnému dešti a svačinu. A taky GPS navigaci, do které si můžete stáhnout kompletní trasu. První díl článku najdete ZDE.

1. Lechtalská stezka

Na trase o délce skoro 100 kilometrů vás čeká nádherná příroda a náročné terény. V závislosti na zvolené variantě vede Lechtalská stezka nejméně 85 kilometrů v nadmořské výšce 2 000 – 2 500 metrů podél hlavního hřebenu Lechtalských Alp. Trasa je rozdělena na 18 etap, které zvládnete za 10 – 19 dní. Na nejkratší variantě překonáte skoro 7 000 výškových metrů v převážně náročném terénu.

Po cestě je celkem třináct horských chat Alpenvereinu, které nabízejí nejen ubytování, ale i výborné jídlo. Pro řadu turistů je největší atrakcí jezero Steinsee. Tahle tyrkysová perla se zrcadlí východně od chaty Steinseehütte pod horou Dremlscharte.

Lechtalská stezka je jedním z úseků dálkové trasy 01 v severních Alpách a evropské dálkové trasy E4. Její vysokohorský charakter vyžaduje výbornou kondici, zkušenosti s horskou turistikou, jistý krok, odolnost proti závratím a základy lezení. V závislosti na sněhových podmínkách konkrétního roku můžete občas i v létě na některých úsecích potřebovat lano, cepín a mačky.

Klíčové úseky jsou lanem jištěný výstup na Roßkarscharte mezi horskými chatami Steinseehütte a Württemberger Haus a také přechod jihovýchodní stěny hory Vordersesspitze.

Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE.

2. Stubaiská stezka

Přes 5000 výškových metrů, téměř 80 kilometrů délky, osm horských chat – to všechno v jediném údolí. Stubaiská stezka patří mezi nejhezčí a současně i nejnáročnější dálkové trasy ve Východních Alpách. Stezka je rozdělená do 7 etap a vede skrz údolí Stubaital. Hlavním lákadlem jsou nádherné výhledy na ledovce mezi horskými chatami Dresdner a Bremer Hütte.

Stezka od stanice lanovky Kreuzjoch až na horskou chatu Starkenburger Hütte má nejtěžší, černou obtížnost a prochází výhradně vysokohorským terénem. Můžete ji projít oběma směry a výhodou je, že putování se dá kdykoliv přerušit. Z každé horské chaty totiž vede ústupová cesta do údolí. A samozřejmě i naopak – z údolí můžete vystoupat a začít libovolnou etapu stezky. Stubaiská stezka se tak dá snadno rozložit do několika víkendů.

Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE.

3. Karnská hřebenovka

Tahle dálková trasa protíná rakousko-italské hranice po Karnském hřebeni ze západu na východ. Celková délka dosahuje 168 kilometrů, což se dá zvládnout asi za 11 dní. Některé úseky jsou náročné technicky i délkou pochodu, což je ale samozřejmě výzva. Díky nádherným výhledům patří Karnská hřebenovka mezi nejoblíbenější dálkové trasy v Dolomitech. Trasa začíná v Sillianu v údolí Hochpustertal a končí v obci Unterhörl v Korutanech.

Nejhezčí část trasy na vás čeká už na samotném začátku. První třetina je totožná s trasou tzv. Mírové stezky, která vede přes Dolomity ke švýcarským hranicím. Proč Mírová? Trasa tu kopíruje rakousko-italskou frontu z první světové války a částečně vede po bývalých vojenských chodnících. Projdete se tu tedy nejen horami, ale i historií. Vojenské zákopy se střídají s rozkvetlými loukami a horskými jezery.

Na každé etapě Karnské hřebenovky čekají horské chaty a hostince, kde se můžete zastavit a odpočinout si. Stezka přitahuje pozornost i díky 30 vyhlídkovým vrcholkům po cestě. Nejznámější jsou dva nejvyšší – Große Kinigat (2689 m) a Pfannspitze (2678 m). Geologickou pestrost Karnských Alp dokumentují naučné tabule geostezky mezi Sillianem a Nassfeldem. Trasu si můžete zkrátit u silnice Plöckenpass-Straße v sedmé etapě nebo v Nassfeldu v deváté etapě.

Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE.

A tady si přečtěte, proč vzít svoje děti do vysokých hor.

Podobné články

Doporučujeme

Další články