fb pixel Jak poznáte pelety nejvyšší kvality? – G.cz
Vyhledávání

Jak poznáte pelety nejvyšší kvality?

Zdroj: Shutterstock

Investovat do vysoké jakosti pevných paliv se vždy vyplatí. Automatický kotel vyžaduje ty nejlepší pelety, které jsou na trhu dostupné. V následujících řádcích se dozvíte, které to jsou i jak se tyto drobné válečky vyrábí.

Komerční sdělení 5.10.2023, 14:10

Jak se peletky vyrábí?

Při zpracování kmenů jehličnatých stromů vznikají jako odpadní produkt piliny, hobliny a štěpka. Nemají žádné smysluplné využití, až na slisování procesem zvaným peletizace do podoby dřevěných peletek o průměru 6 mm a délce až 40 mm. Pro výrobu se využívá čistá dřevní biomasa zbavená kůry a dalších nečistot. Požadavky na minimální popelnatost a vysokou výhřevnost nejlépe splňuje smrk. Proto je nejčastější surovinou pro výrobu pelet na topení pro automatické kotle.

Identifikace výrobce a druhu dřevěných pelet

Pro rychlou identifikaci má každý výrobce pelet přidělené své unikátní číslo. Pro jistotu dobrého nákupu jsou všechny dřevěné pelety certifikované podle normy ISO 17225-2. Na základě laboratorně zjištěných vlastností jsou drobné válečky z dřevní biomasy zařazeny do tří kategorií. Každá z nich je vhodná pro různý typ kotle. Pro domácí automaty vždy vybírejte A1 třídu, A2 se hodí pro velké kotle a B je určená pro průmyslové použití.

Jaké vlastnosti mají pelety s certifikátem?

Hlavními kritérii pro rozdělení pelet do kategorií jsou popelnatost, výhřevnost, vlhkost, obsah síry, dusíku a chloru. Nejlepší hodnoty v laboratorních zkouškách vykazují pelety s logem dvou spojených kruhů a nápisem ENplus A1 na pytli. To vám zaručí, že jsou kvalitně vyrobené, skladované a doručené. Také to znamená, že výroba proběhla výhradně z chemicky neošetřených zbytků čistého dřeva a bez příměsi kůry. Udělený certifikát nezvyšuje cenu, ale zaručí kvalitu.

Pelety s certifikátem vám ušetří starosti

Při nákupu dřevěných pelet není výhodné šetřit na kvalitě, nakupovat je bez certifikátu a pravidelné kontroly jakosti. Může se stát, že se nekvalitně slisovaná biomasa rozpadne a shoří za vysoké teploty nebo po spálení vytvoří strusku. To může poškodit váš automatický kotel. Nemáte záruku čistoty dřevní hmoty, může obsahovat chemická aditiva, lepidla a laky. Takovéto palivo poškozuje životní prostředí.

Kde najdete pelety s certifikátem pro vaši domácnost?

Pouhé sledování ceny se nevyplácí. Pokud chcete nakoupit kvalitní a certifikované pelety či jiné pevné palivo, obraťte se na e-shop Optimtop.cz. V nabídce mají jen ty, které splňují normy a jsou řádně označené. Vámi vybrané pelety dovezou až před bránu domu. Doprava je po celé České republice zdarma.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články