fb pixel Jevgenij Prigožin: Muž, který se vzepřel Rusku, a nakonec skončil špatně – G.cz
Vyhledávání

Jevgenij Prigožin: Muž, který se vzepřel Rusku, a nakonec skončil špatně

Zdroj: Autor: Government of the Russian Federation, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98211178

Jméno Jevgenij Prigožin bylo v roce 2023 skloňováno ve všech pádech. Ruský oligarcha z okruhu Vladimira Putina a především velitel Wagnerovy skupiny patřil k nejhledanějším zločincům světa, a FBI na něj dokonce ve své době vypsala odměnu ve výši čtvrt milionu dolarů. Do povědomí se dostal v červnu 2023, když kvůli sporům s ruskou armádou během války vedl vzpouru proti Rusku. 23. února 2024 si připomínáme půl roku od jeho smrti.

Martin Miko
Martin Miko 22.2.2024, 15:02

Miliardář, který neměl strach ani z Putina

Pozítří tomu budou dva roky od vpádu ruských vojsk na území Ukrajiny. V souvislosti s tím bychom rádi upozornili na velmi zásadní postavu loňských událostí, která ovlivňovala mnoho událostí na území Ruska v roce 2023. Řeč je o Jevgenijovi Prigožinovi, který se zapsal do našich pamětí jako člověk z okruhu Vladimira Putina. Putinovi se vzbouřil v roli velitele Wagnerovců kvůli sporům s vedením ruské armády. Vadilo mu zatajování důležitých informací, záměrně špatné zásobování a neschopnost pružně komunikovat. To vyvrcholilo vzpourou v červnu 2023, kdy se Wagnerova skupina vážně naštvala na Putina.

V červnu 2023 Prigožin obvinil ruské ministerstvo obrany z klamání veřejnosti i prezidenta a následně vyzval Rusy, aby se připojili k jeho 25tisícové armádě bojovníků. Následující den vstoupily Wagnerovy jednotky s těžkou technikou do Rostova na Donu, kde obsadily štábní budovu Jižního vojenského kruhu a následně i klíčové objekty ve Voroněži. Prigožin označil vzpouru jako Pochod spravedlnosti. Wagnerova armáda posléze putovala směrem k Moskvě, ale tam nakonec nedorazila. Téhož dne totiž došlo skrz běloruského prezidenta Lukašenka k uzavření mírové dohody, nicméně nikdo dodnes neví, co bylo armádě přislíbeno. Nicméně dva měsíce po této vzpouře se za dodnes nevyjasněných příčin zřítilo letadlo s Prigožinem, Utkinem a dalšími wagnerovci. Všichni cestující na místě zemřeli.

Po smrti Prigožina se velitelem Wagnerovy skupiny stal jeho syn Pavel. Žoldnerské seskupení navíc posléze obnovilo nábor a bylo znovu zařazeno pod ruskou národní gardu, jak v listopadu 2023 psal ruský deník Kommersant. Pětadvacetiletý Pavel Prigožin se tak stal šéfem jednotky národní gardy Ruska. Podle jeho otce se Pavel už v 18 letech rozhodl absolvovat povinnou vojenskou službu a měsíc po jejím ukončení odjel bojovat do války v Sýrii. V minulosti se rovněž zúčastnil bojů na ukrajinském Donbasu.

O mladém Prigožinovi se na konci roku 2023 psalo jako o jediném dědici majetku po svém otci. Tomu bylo díky přátelství s Putinem umožněno stát se opravdu bohatým. Stal se totiž dodavatelem hotových jídel pro ruské ministerstvo obrany a pro školy v Moskvě, což mu v letech 2013 až 2017 vydělalo neuvěřitelných 3,1 miliardy dolarů. Nicméně za celý svůj život se Jevgenij Prigožin dostal ke státním zakázkám v Rusku za stovky miliard rublů. Vlastnil například soukromé tryskové letadlo nebo jachtu o délce 37 metrů. Jeho majetek byl odhadován na více než jednu miliardu dolarů.

Zdroje informací:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vzpoura_Wagnerovy_skupiny

https://www.bbc.com/news/world-europe-66599733

Podobné články

Doporučujeme

Další články