fb pixel Kam vyrazit na lyže? Zkuste 8 trumfů korutanského Nassfeldu – G.cz
Vyhledávání

Kam vyrazit na lyže? Zkuste 8 trumfů korutanského Nassfeldu

Stále jste se ještě letos nerozhodli, kam vyrazíte za lyžováním? V tom případě máme pro vás tip. Středisko Nassfeld patří už léta k tomu nejlepšímu, co rakouské Alpy nabízejí. Díky neobvyklému mikroklimatu je tu po celou zimní sezónu zaručeně dost sněhu a lyžaře celý den provází sluníčko na modré obloze. Podívejte se na osm důvodů, proč sem vyrazit na zimní dovolenou.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 1.2.2019, 18:51

Dálnici A10 ze Salzbugu na Villach a dál přes Slovinsko do Chorvatska jsme mnohokrát projeli na letních cestách k moři. Teď v zimě z ní ve Feistritzu před Villachem zkuste odbočit k západu na Hermagor. Jen po pár desítkách kilometrů zajížďky z notoricky známé trasy se ocitnete v lyžařském ráji.

Rakouské zimní středisko Nassfeld (v překladu “Mokré pole”) leží ve stejnojmenném průsmyku Karnských Alp (1530 m) přímo na italských hranicích. Z Prahy nám to sem přes Dolní Dvořiště, Linz a Salzburg trvalo asi 6,5 hodiny. Ano, je to dál, než do řady jiných horských středisek, ale trumfy Nassfeldu jsou prostě neodolatelné:

1. Výjimečná bílá nadílka

Zdejší výjimečné mikroklima zaručuje dostatek sněhu i v době, kdy už jinde vykukuje tráva a kameny. Může za to klimatická fyzika. Mořskou vodou nasáklé větry se z Pádské nížiny od Jadranu valí tak dlouho, až narazí na hradbu hor. Při snaze protáhnout se přes Nassfeldský průsmyk vystoupají do výšky, ochladí se a voda z nich začne vypadávat ve formě sněhu. Běžně ho tu bývá až několik metrů a kdyby náhodou ne, jsou skoro všechny nassfeldské sjezdovky uměle zasněžované.

2. Záplava slunce

Jižně položená horský kotel je známý svým slunečným počasím. Nassfeld v zimní sezóně slibuje až 850 hodin slunečního svitu – asi o 100 hodin víc, než kdekoli za jinde v Alpách.

3. Velmi rozmanité lyžařské terény

Celkem 110 kilometrů sjezdovek spojených 30 vleky je ve srovnání s jinými rakouskými středisky norma, ale díky velmi členitému terénu najdete v Nassfeldu výjimečně různorodé lyžování. Jsou tu široké upravené červené sjezdovky s ranním manšestrem, lesní svážnice i velmi prudké černé sjezdovky. Jejich interaktivní mapu s popisem včetně vleků najdete ZDE.

Kdosi spočítal, že se v Nassfeldu lyžuje v rozmezí 610 - 2020 m, což je 1410 metrů převýšení. Jinými slovy skoro kilometr a půl dlouhá kolmice!

Ambiciózní jezdci se vydají na rychlostní trať s měřeným úsekem pod Troghöhe nebo na svah s boulemi na Gartnerkofelu. A nebo spíš toužíte po nočním lyžování? Nassfeld se pyšní jednou z nejdelších osvětlených sjezdovek v Evropě (2,2 km). Mimochodem, tohle středisko je největší a nejmodernější v Korutanech a přepravní kapacita je 48 200 lyžařů za hodinu. I proto jsme tu nikde neviděli fronty.

4. Nejdelší evropská lanovka

Jak vypadá typický lyžovací den? Protože se v Nassfeldu bydlí pohodlně přímo pod sjezdovkami, ráno je to k vlekům jen pár metrů. Vyjedete třeba k západu vyhřívanou bublinovou šestisedačkou na Madritschen (1918 m), za kterým se přímo pod pohraničním hřebenem rozkládá skalní kotel s několika vleky.

Když vás to tam po několika hodinách omrzí, vydáte se síť lesních sjezdů do Tröppolachu (610 m). Dovede vás tam sjezdovka Carnia, dlouhá neuvěřitelných 7,6 kilometrů. Spadnete po ní asi o 1200 výškových metrů ke spodní stanici kabinky Millenium Express, která vás s několika mezistanicemi doveze zpět na Madritschen. Prý je to vůbec nejdelší evropská kabinková lanovka.

Pro zpestření se z Nassfeldu můžete vydat na lyžích i k východu. Přímo od hotelů šplhají sedačkové vleky do výšky kolem 2000 metrů pod vrchol Gartnerkofel (2195 m), odkud pak sjezdovky míří jak zpět, tak i do kotle za hřebenem. Najdete tu i závodní sjezdovku FIS.

5. Řada ocenění

Dobře, můžeme přehánět. Ale německý web Skiresort v roce 2014 ocenil Nassfeld hned v patnácti kategoriích, mimo jiné třeba šíře nabídek sjezdovek, blízkost ubytování nebo úprava sjezdovek. Další německý web Snow Online středisku v roce 2015 udělil cenu Volba znalců. A konečně rakouský web Skilike v roce 2016 označil Nassfeld za nejlepší rodinné středisko.

6. Překvapivé kulinářské zážitky

Na lyžích vyhládne. Jsme na jihu Rakouska, takže jistě ochutnáte korutanské speciality, jako jsou třeba Kärntner Nudeln (plněné taštičky z nudlového těsta), gailtalerský salašnický sýr (Gailtaler Almkäse) nebo jehněčí v mnoha úpravách. Z Nassfeldu ale stačí po silničce překročit pomyslnou čáru na mapě, projít s několik set metrů kolem jezera lago del Pramollo, a v několika stylových restauracích můžete okusit na kuchyni italského Furlánska. A kdyby vám to snad nestačilo, jen kousek odtud za hranicemi je více než chutné Slovinsko.

7. Dechberoucí výhledy

Z horních stanic nassfeldských lanoveck spatříte třeba ledovec Mölltal, nejvyšší rakouskou horu Grossglockner (3798 m) nebo slovinské Alpy s Triglavem (2868 m). Výhledům přeje jak členitost zdejšího terénu, tak i vysoký počet slunných dnů. Ale i bezprostřední okolí Nassfeldu je více než fotogenické. Všude kolem se rozkládají vápencové štíty dvoutisícovek a ve vyšších partiích chybí les, takže budete mít scenérie jako na dlani.

8. Zábava na lyžích i po nich

“Normální” broušení sjezdovek vás nudí? Milovníci freeride si v Nassfeldu vychutnají spoustu terénů na volné lyžování. V prašanu nebudou mít mnoho konkurentů, protože oproti jiným střediskům se v Nassfeldu freeride zatím ještě příliš nerozšířil.

Nechybí snowpark s celou řadou skoků, flatboxů, quarterů, pipů, tubů a dalších atrakcí, kde si zařádí každý od začátečníků až po zkušené adrenalinové borce. A taky třeba zábavná trať The Snake (Had), plná zatáček a vln, na které se vyřádí lyžaři všech kategorií věku i zkušeností.

A pak je tu samozřejmě aprés ski, svařák, bombardino, sauny a další způsoby, jak to po lyžování buď roztočit, nebo si naopak odpočinout. Každému, co jeho jest…

Více: www.nassfeld.at, www.nassfeld.cz, www.korutany.com, www.visitcarinthia.at

A tady si přečtěte, jak si správně vybrat sjezdovky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články