fb pixel Největší loupež v britské historii: Zločinecké skupině se podařilo ukrást 53 milionů liber v hotovosti – G.cz
Vyhledávání

Největší loupež v britské historii: Zločinecké skupině se podařilo ukrást 53 milionů liber v hotovosti

Zdroj: Oast House Archive: https://www.geograph.org.uk/profile/10354 - File:Securitas_Depot,_Vale_Road,_Tonbridge,_Kent_-_geograph.org.uk_-_1124839.jpg, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=97418466

V časných ranních hodinách dne 22. února roku 2006 uloupil gang nejméně šesti mužů, z nichž někteří byli ozbrojeni, 53 milionů liber z bankovního skladu Securitas v britském Kentu. Jednalo se o největší krádež v britské historii.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 23.2.2024, 16:10

Rukojmí

Loupež byla již od počátku velice dobře naplánovaná. Večer před loupeží zastavili dva muži převlečení za policisty vedoucího depozitáře Colina Dixona, když jel autem v nedalekém Stockbury.

Přesvědčili ho, aby vystoupil z auta, a donutili ho nastoupit do jejich vozu. Přibližně ve stejnou dobu se do Dixonova domu vloupali další dva muži a odvedli Dixonovu manželku a osmiletého syna. Nakonec všechny tři rukojmí odvezli na farmu v západním Kentu, kde jim vyhrožovali smrtí, pokud Colin Dixon odmítne spolupracovat při loupeži.

Loupež

Rodina byla poté nucena jít se zločineckou skupinou do skladu Securitas, kde Colin Dixon pomohl zlodějům obejít bezpečnostní systém budovy. Gang pokračoval tím, že svázal 14 tamějších zaměstnanců, naložil 53 milionů liber do nákladního auta a 22. února kolem 2:15 ráno z místa činu odjel. Jednalo se tak o největší loupež v dějinách Velké Británie.

Při loupeži nebyl nikdo zraněn. Nakonec se jednomu ze zaměstnanců skladu podařilo kontaktovat policii, která po pachatelích zahájila rozsáhlé pátrání.

Kde jsou peníze?

Vzhledem k tomu, že všechny ukradené peníze byly již použité bankovky, bylo obtížné zločineckou skupinu vypátrat. Společnost Securitas a její pojišťovny vypsaly odměnu 2 miliony liber za informace vedoucí k zatčení lupičů a navrácení peněz.

Následujícího dne byly v souvislosti s případem zatčeny tři osoby, jeden muž a dvě ženy. Jedna z nich se pokusila vložit do místní banky 6 000 liber, které byly převázány páskou z depozitáře Securitas. Všichni tři však byli později propuštěni, aniž by byli obviněni.

Do roku 2007 bylo v souvislosti se zločinem zatčeno 36 lidí, přičemž někteří z nich byli za svůj podíl na krádeži odsouzeni. Ještě v roce 2016 však byla situace taková, že 32 milionů liber z původních 53 milionů bylo stále nevrácených a nenalezených. Mnohé podezřelé osoby zůstaly na svobodě.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články