fb pixel Příběh Davida Koreshe: Šílený vůdce sekty, který proti sobě poštval i FBI a národní gardu – G.cz
Vyhledávání

Příběh Davida Koreshe: Šílený vůdce sekty, který proti sobě poštval i FBI a národní gardu

Zdroj: Wikimedia Commons/McLennan County Sheriff's Office./Federal Bureau of investigation, Public domain

Když uslyšíte jméno David Koresh, automaticky by se vám měl vybavit masakr v texaském Wacu. Tato událost, která se odehrála v roce 1993 mezi členy sekty Branch Davidians (davidiáni), stála v konečném součtu život 82 lidí. Kdo byl vůdce Davidiánů, kterému se podařilo zmanipulovat tak obrovské počty lidí?

Martin Miko
Martin Miko 9.4.2024, 15:39

Místo slíbeného ráje se dočkali pekla

David Koresh byl vůdcem skupiny lidí zvaných Davidiani, kteří žili v Texaském Wacu. Kvůli nesouhlasu s hlavním proudem své sekty založil vlastní odnož, která nakonec skončila v tragédii, kdy jejich komunita byla zničena. Co se vlastně tehdy stalo? David Koresh, rodným jménem Vernon Wayne Howell, se narodil v Houstonu 17. srpna 1959. Od mládí byl veden k náboženství, a proto se na začátku 80. let přidal k církvi Adventisté sedmého dne, stejně jako jeho matka. Následně však začal tvrdit, že mu Bůh řekl, že si má vzít dceru pastora. Jenže pastorovi se nápad příliš nelíbil, a tak ho z církve vyhodil.

Mladý Vernon však neztrácel naději a rozhodl se vstoupit do jiné církve. Vybral si Davidiány, kteří vycházeli z víry Adventistů. Zde se stal velmi rychle váženým a vysoce postaveným členem, k čemuž mu pomohl milostný poměr se starou vedoucí sekty Lois. Situace došla do takové fáze, kdy Vernon bojoval o post vedoucího sekty společně se synem Lois – Georgem. To se mu však nepodařilo, a tak v roce 1984 opustil Davidiány a založil svou vlastní odnož této sekty. Neuplynuly ani dva roky a Lois zemřela, což její syn George nesl velmi špatně. Dokonce tak špatně, že se u něj vyvinula vážná psychická porucha, čehož Howell využil a George svrhl z postu šéfa sekty. A tak v roce 1988 zaujal jeho post.

To v jeho životě přineslo spousty změn. Změnil si jméno na Davida Koreshe a začal o sobě říkat, že je prorok, který spustí apokalypsu. Jeho předchůdce přitom neměl rád, když se někdo prohlašoval za proroka. Naposled když to před ním někdo z členů sekty udělal, tak mu rozsekl hlavu sekerou. Za to šel George logicky do vězení.

Do toho všeho začal Koresh budovat nové sídlo své sekty na ranči Mount Carmel Center, která se nacházela několik kilometrů od města Waco v Texasu. A jako bonus se rozhodl oženit hned s patnácti ženami, zatímco všem mužům společné víry zakázal jakýkoliv sexuální poměr. Všechny ženy ze sekty si zkrátka chtěl nechat pro sebe a užívat si s nimi.

Několik svých sektářských manželek dokonce oplodnil a postupem času se stával více a vícenásobným otcem. Sekta se přitom na první pohled zdála jako sdružený slušných a milých lidí, kteří žijí ve společné komunitě, tedy aspoň tak je vnímali místní občané. Koresh s Davidiány však shromažďovali desítky zbraní na svém ranči, což začalo být podezřelé i americké federální agentuře ATF. Koresh byl navíc v hledáčku úřadů kvůli polygamním sňatkům, přičemž nejmladší z jeho „nevěst“ bylo 14 let. Veškeré svoje činy Koresh odůvodnil tím, že se blíží apokalypsa a oni musí být připraveni.

Koreshovo chování se některým členům sekty moc nelíbilo, a proto se rozhodli začít spolupracovat s ATF. To úřady pouze utvrdilo v tom, že na tajuplném ranči se děje něco nekalého. Jde o teroristickou skupinu, která se chystá zaútočit? Agenti ATF netuší, nicméně 23. února 1993 přijíždí do Waca desítky agentů a po neúspěšné razii začínají bojovat stylem zákopové války. Bezpečnostní složky následně začnou obléhat sídlo Davidiánů po dobu 51 dnů. Členové sekty se odmítají vzdát a úřady mají strach, aby na ranči nedošlo k hromadné sebevraždě. Národní garda, FBI a ATF se tedy společně rozhodnou 19. dubna pro razii, která je označována jako Masakr ve Waco. Policejní složky při útoku na ranč dokonce použily dva ženijní tanky M728 s možností vypuštění slzného plynu upravenou hlavní.

Celý útok nakonec vyvrcholil požárem celého ranče. Během finálního úderu zemřelo nakonec 76 Davidiánů, a to včetně 21 dětí a dvou těhotných žen. Ze strany ATF zemřelo 6 agentů, takže razie celkem znamenala smrt 82 osob. Během konfliktu zemřel i samotný guru David Koresh, kterému bylo v té době pouhých 33 let. Říká se, že Koreshe zastřelil někdo z jeho blízkých. Tímto způsobem se rozplynul velký sen o společném ráji na zemi, který sekta nebohým důvěřivcům slibovala.

Náš tip: Další osudy vrahů si můžete pustit i na videu našeho partnerského webu. Další osudy plné zla najdete i na platformě Stream.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Waco_siege

https://www.britannica.com/biography/David-Koresh

https://www.washingtonpost.com/history/2023/04/19/waco-siege-david-koresh-cult-fbi/

https://www.washingtonpost.com/history/2023/04/19/waco-siege-david-koresh-cult-fbi/

Podobné články

Doporučujeme

Další články