fb pixel Tajemství posvátných hor. Na některé člověk ještě nikdy nevystoupal – G.cz
Vyhledávání

Tajemství posvátných hor. Na některé člověk ještě nikdy nevystoupal

Arunačála v Indii Buddhistické pagody na Kailasu Posvátné kameny na Kailasu Kailas + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Hory mají v lidských životech své pevné postavení. Od nepaměti sloužily jako orientační bod v krajině. Měly však také svůj náboženský význam. Tyčící se nad námi byly spojnicí lidského světa s božským.

Václav Adamus
Václav Adamus 24.4.2022, 03:06

Úcta k horám nevymizela ani dnes. Křesťané dodnes cítí velkou úctu k hoře, kde byl ukřižován Kristus, pořádají k ní poutě. Stejně tak i jiná náboženství mají své posvátné hory. Jak uvidíme, některé jsou dodnes opředeny tajemstvím.

Uluru

Je hora, která se nachází uprostřed australského kontinentu. Již to jí dodává jistý magický půvab. Je to pískovcový monolit, který na sebe při západu slunce bere krásnou oranžovou barvu. Hora je posvátná pro zdejší domorodce – Anangy. Její název znamená stinné místo. Domorodci dlouho bojovali o to, aby na ni byl přístup úplně zakázán, což se jim povedlo v roce 2019. Na hoře můžeme vidět pravěké malby zvířat.

Arunačála

Posvátný kopec v Indii ve státě Tamil Nadu. V hinduismu jsou 3 hlavní bohové – Šiva, Višnu a Brahma. Šiva je považován za boha ničitele. Právě jemu je kopec zasvěcen. Je to jedno z nejposvátnějších míst celého hinduismu. Světec Džňána Sambanda se měl po úpatí hory procházet, tu však uviděl starce, který sbírá květiny. Zeptal se jej, odkud je a pro koho je sbírá. Řekl, že je z Arunačály a sbírá je pro svého Pána. Tak se jej zeptal, kterým směrem to je. Stařec odpověděl, že to nemůže být daleko. Tu světec poznal, že se setkal se samotným Šivou.

Tajemná hora Kailas

Jedná se o nejtajemnější horu světa, zatím na ni nikdo nevystoupal. Nachází se v západním Tibetu v prefektuře Ngari. Je posvátná hned pro čtyři náboženství: buddhismus, džinismus, bonismus a hinduismus. Podle legendy na ni vystoupal jediný člověk, a to světec Milaräpa, který zde meditoval. Ve starých spisech se píše, že „nikdo nesmí vystoupat na Kailas, kde sídlí bohové. Kdo by pohlédl do jejich tváře, musí zemřít“. Legenda připomíná mýtus, který se traduje o hoře, pod níž nocovala Djatlovova výprava. Taktéž nad ní lze vidět světelné úkazy UFO. Hora má připomínat živý organismus, který se brání při pokusech o výstup. Plukovník R. C. Wilson si zapsal, že v momentě, kdy našli snadnou cestu, strhla se z čistého nebe sněhová bouře. Obdobné problémy měli i další horolezci. Tibetští mniši vyprávějí, že „bohové“ žijí uvnitř hory, a že je dutá. Čas má na úpatí hory běžet rychleji než normálně – což má být podle mnichů vyzařování duchovní říše do našeho světa. Hora má také ležet ve středu světa.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Kailash

https://en.wikipedia.org/wiki/Annamalai_(Hill)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Uluru

StaySteak: NEVYSVĚTLITELNÁ TAJEMSTVÍ HORY KAILAS

Podobné články

Doporučujeme

Další články