fb pixel
Vyhledávání

V jednotě je síla: Vznik Spojených arabských emirátů předznamenal upadající britský vliv na Arabském poloostrově

Zdroj: National Archives of the United Arab Emirates, Ministry of Presidential Affairs - flag-hoisting-at-the-union-declaration/kwGBZUQExjiQ-Q — Google Arts & Culture, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62995009

Dne 2. prosince roku 1971 se v Perském zálivu spojilo šest malých království, k nimž se brzy přidalo sedmé. Tak vznikl malý stát, přibližně o velikosti České republiky, avšak s mnohem významnější rolí na poli globální ekonomiky – Spojené arabské emiráty.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 2.12.2023, 09:19

Britský vliv

Mnoho království na severním pobřeží Arabského poloostrova se dostalo pod britskou ochranu na základě řady smluv, které začaly platit v roce 1820. Britské námořnictvo se staralo o ochranu obchodních cest a své cenné kolonie v Indii, a proto chránilo takzvané poručnické státy výměnou za jejich spolupráci v souladu s britskými zájmy.

Během tohoto období britské ochrany byly v regionu objeveny rozsáhlé zásoby ropy. Jakmile se kruciální státy a blízká království jako Bahrajn a Katar staly hlavními dodavateli ropy, vliv britského impéria vlivem řady faktorů, mezi nimiž byly především dvě světové války, ustoupil.

V jednotě je síla

V roce 1968 britská vláda prohlásila, že ukončí protektorát, stáhne své vojsko a ponechá obyvatele regionu napospas vlastnímu osudu. Malá království v regionu, která se rozlohou, počtem obyvatel a vojenskými schopnostmi vyrovnala svým sousedům, se pokusila zorganizovat do jednoho politického celku.

Jednání se ukázala jako obtížná a Bahrajn a Katar se rozhodly vyhlásit nezávislost jednostranně. Vzhledem k tomu, že britská smlouva měla vypršet a Írán i Saúdská Arábie usilovaly o jejich území a zdroje, stala se v tento den roku 1972 království Abú Zabí, Adžmán, Fudžajra, Šardžá, Dubaj a Umm al-Kuvajn nezávislými Spojenými arabskými emiráty. Rás al-Chajma se připojila o dva měsíce později.

Ropa

Od té doby jsou SAE suverénním státem, který těží ze svých přírodních zdrojů – jeho zásoby ropy a zemního plynu jsou sedmé největší na světě a má tak i sedmé nejvyšší HDP na obyvatele. Díky tomuto bohatství se Emiráty staly významným centrem obchodu, cestování, cestovního ruchu a financí.

Dubajská Burdž Chalífa, nejvyšší stavba na světě, je symbolem dramatického stavebního rozmachu Emirátů a jejich celosvětového vzestupu. Ačkoli jsou města v Emirátech jedněmi z nejmodernějších na světě, země zůstává monarchií, která se řídí náboženským právem. Její prezident a premiér jsou absolutními monarchy Abú Zabí, respektive Dubaje, a skutečnosti jako „odpadlictví od víry“, homosexualita či dokonce líbání na veřejnosti jsou dle zákonů přísně trestány.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články