fb pixel 10 důvodů, proč se vydat do energií naplněného zimního Tyrolska – G.cz
Vyhledávání

10 důvodů, proč se vydat do energií naplněného zimního Tyrolska

Projížďka v ledové řece pod ledovcem Hintertux.
Zdroj: foto Jakub Frey

Tyrolsko a jeho pět ledovců: jistota sněhu, dobrého jídla, skvěle upravených sjezdovek, vynikajícího servisu, nových barů a restaurací, místo filmových lokací, termálních lázní. A přitom tak blízko od českých hranic.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 13.1.2016, 14:30

1. Největší ambivalentní pocit

Ambivance se vysvětluje na tomto vtipu: „Víte, co je ambivalentní pocit? To je pocit, který máte, když vaše stará tchyně padá do propasti ve vašem novém mercedesu.“ Podobný pocit jsem měl, když jsem dorazil na vrchol hory Gaislachkogel v Söldenu, kde je ve výšce 3048 metrů postavena restaurace Ice Q, která se v poslední bondovce Spectre proměnila v psychiatrickou kliniku. Skleněné stěny odrážejí barvy nebe a okolních kopců. Uvnitř jsem hledal místo, kde se James Bond poprvé setkal s Madeleine Swann v podání Léy Seydoux. To místo tam není. Uvnitř je dvoupatrová restaurace, ale pro dotočení několika scén se musela v Londýně částečně postavit její replika. Uvnitř restaurace se nenatáčelo, a tak dnes již slavná scéna rozhovoru mezi Jamesem a Bond girl byla natočena právě v londýnských kulisách. Samotná restaurace s impozantní, 900 metrů čtverečních velkou fasádou byla zbudována před dvěma lety za 4,5 milionu eur a díky svému futuristickému designu získala několik architektonických cen.

2. Nejúchvatnější lanovka

Lanovka, z které vám doslova spadne čelist, vede právě na Gaislachkogel. I ona si ve Spectre zahrála, respektive její druhá část, která spojuje střední stanici Gaislachkogel ve výšce 2174 metrů s vrcholem Gaislachkogel položeným o 874 metrů výše. Její výstavba stála 38 milionů eur, a jak se sluší na lokace Bonda, patří k nejmodernějším v Rakousku.

3. Nejživější lyžařské centrum

Bez debat Sölden. I když se bondovka Spectre natáčela i ve vedlejším Kaunertalu, Daniel Craig a jeho žena Rachel Weisz bydleli právě zde v hotelu Bergland, ve 212 metrů čtverečních velkém apartmánu, jenž poté majitelé přejmenovali na James Bond Suite. Do populárního tyrolského střediska dojedete z Prahy za šest a půl hodiny a najdete tady 145 kilometrů sjezdovek, které odteď mají i bondovskou stopu.

4. Nejúžasnější pivo

To ochutnáte a také koupíte v ötztalském údolí, ve vesnici Umhausen, nedaleko od populárních termálních lázní Aquadome. Hledejte hotel Zur Post. Za zadním traktem je malý krámek s nápisem Ötztaler Bier. Před ním bude stát Yanick, Francouz, který už 12 let žije v Rakousku. Uvnitř najdete nejmenší pivovar v celé zemi. Yanick vaří zásadně z místního ječmene, netradičně používá divoké odrůdy chmele rostoucí v ötztalském údolí a vaří dokonce i Sauerbier, tedy tzv. spontánně kvašené pivo.

5. Nejúchvatnější zážitek

Rozhodně plavba po podzemní řece hluboko v ledovci na Hintertuxu. Stačí, když vyjedete lanovkou do nejvyššího místa a na lyžích se nespustíte dolů, ale dojdete k plechové boudě, kde si vás už převezmou průvodci. Po sto metrech (dá se to zvládnout i v přeskáčích) z kopce se před vámi otevřou železné dveře a vy vstoupíte do ledovce. Ta obrovitá hmota zmrzlé vody totiž není monolitní, ale obsahuje v sobě praskliny, vykotlané pukliny, rozlehlé dómy i jezírka s vodou chladnou nula stupňů. Vnitřek je osvícen barevnými světly, kráčíte po dřevěných schodech, držíte se lana a vnímáte příjemný chlad. Příjemný proto, že venku je rozhodně mrazivěji. Na konci prohlídky je miniaturní přístaviště s nafukovacím raftem, s kterým poplujete cca sto metrů. Když převozník vypne světlo a vyndá pádlo, poznáte, co je skutečná tma a ticho. Rozhodně to ale není zážitek pro klaustrofobiky.

6. Nejzajímavější místo

Pro Čechy je to možná městečko Sautens. Čechy najdete samozřejmě v celém Tyrolsku, ale zde se narodil muž, který výrazně přispěl k tváři české krajiny – Matyáš Bernard Braun, geniální sochař českého barokního umění, autor plastik např. v Kuksu. Nenajdete zde sice ani jednu pamětní desku, ale někdy stačí vědomí místa, které ho v dětství inspirativně podporovalo.

7. Nejlepší lyžování

To nelze jednoznačně určit. Každý ledovec má něco, co druhý nemá, ale mně se nejlépe jezdilo na Kaunertalu. Možná proto, že ostatní tyrolské ledovce – Stubai, Pitztal, Ötztal a Hintertux – jsou relativně blízko k hlavním dopravním tahům a v údolí se nacházejí relativně velká města. Kaunertal je nejodlehlejší. Jeho sjezdovky mi ale přišly nejpestřejší a také nejdelší. Zdá se také, že zdejší svahy přitahují i více mladých lidí a středisko je zaměřené velmi na snowboard a freestyle. To se odráží i na velmi uvolněné náladě v restauracích a pubech přímo na sjezdovce.

8. Nejlepší zkouška vašeho řidičského umění

Výjezd až na horní parkoviště na ledovec Kaunertal. Desítky serpentin, úzká asfaltka, která se z pochopitelného důvodu chemicky neošetřuje (dole v údolí je velká přehradní nádrž na pitnou vodu), je po většinu zimy zasněžená. Pokud jste skutečně dobrý řidič, přijdete si opravdu na své, a má-li vaše auto ještě mechanickou ruční brzdu, můžete zažít skutečnou řidičskou euforii. Spodní část serpentin se také objevila v poslední bondovce Spectre. Honička v horách se odehrává právě zde. Vlastním autem se ale v údolích nemusíte pohybovat, proslulé rakouské skibusy tady pendlují často, přesně a spolehlivě. V autobusech bývá i veřejně dostupná wi-fi.

9. Nejlepší nákupy

Jednoznačně v Mpreis. Tato síť supermarketů je typicky tyrolská. Některé z jejích poboček naleznete sice i v sousedním Salcbursku nebo Štýrsku, ale Mpreis je především tyrolským obchodem. Je to důkaz, že nakupovat se dá nejen kvalitně, ale i krásně. Stavby supermarketů Mpreis totiž získávají pravidelně ocenění z největších architektonických soutěží po celém světě. Sklo, měď, dřevo, kámen, tráva, beton – vše je zkombinováno do nádherně uměřeného díla. Mpreis také pracuje s místem – nakupujete a za okny se vám pasou krávy, bouří vodopád nebo se hraje golf. Samotný princip prodeje je také inspirativní – co největší množství zboží pochází z místního údolí, co není možné sehnat v údolí, vezme se ve vedlejším, potom ve zbytku Tyrolska, dále v Rakousku, v Evropě a jako poslední se přiveze ze zbytku světa.

10. Největší relax

Ten zažijete v termálním komplexu Aquadome v Längenfeldu. Horká i slaná voda a výhled na strmé alpské štíty dokonale uvolní vaše svaly a rozpustí stres.

Tento článek vznikl ve spolupráci s časopisem Travel Digest.

A zde si přečtěte 10 důvodů, proč lyžovat (i v létě).

Podobné články

Doporučujeme

Další články