fb pixel 9 zasněných pohledů na okolí zámku Karlova Koruna u Chlumce nad Cidlinou – G.cz
Vyhledávání

9 zasněných pohledů na okolí zámku Karlova Koruna u Chlumce nad Cidlinou

Zdroj: Foto: upvision.cz

K podzimu patří barevné listí, procházky v přírodě a také chov zvěře. Podívejte se, jak vypadá obora šlechtického rodu Kinských z výšky.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 5.8.2016, 09:25

Krásné pevnostní město Josefov samozřejmě nepatří do okolí Chlumce nad Cidlinou a nemá ani přímou spojitost s rodem Kinských, ale společnost Upvision, která nám snímky poskytla, nám tuhle fotografii poslala a přišlo nám škoda se o ní s vámi nepodělit.

1. Josefov

Pevnostní město z konce 19 století. Zcela nesmyslně opuštěno armádou, zcela nesmyslně spojeno s Jaroměří, zcela nesmyslně ve stínu slavnějšího, ale stavebně bratrského Terezína. Město krásné, estetické, klasicistní, rozlehlé, ale také zničené, pobořené, otlučené a chátrající s nepatrnou nadějí na zlepšení. Navštivte jej, dokud si zachovává svou zvláštní patinu. Do budoucna jej naleznete buď opravené, nebo ještě více zhroucené.

2. Karlova Koruna

Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Úžasný barokní zámek, na jehož realizaci se podílel slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel a neméně slavný stavitel František Maxmilian Kaňka. Zámek byl postaven v roce 1721-1723 a na počest návštěvy císaře Karla VI. dostal jméno Karlova Koruna. Podívejte se, jak je z výšky zámek subtilní, jak se zdá být mnohem menší než ze země, jak dokonale je využita hmota stavby a jakým způsobem je zasazena do 20hektarového anglického parku. Nalevo je půvabná kaple Zvěstování Panny Marie Sedmibolestné a nahoře hospodářské budovy zámku, který je dnes ve vlastnictví rodiny Kinský-dal Borgo. Více informací zde.

3. Bažanti, bažanti, bažanti

Bažanti patří k šlechtické rodině Kinských stejně jako Kinští k Chlumci nad Cidlinou. Kousek od chlumecké Karlovy Koruny naleznete vesnici Kněžičky a nalevo od ní Oboru Kinský a v ní i bažantnici. Když se budete blížit k lesnímu zámečku, kde je Hotel Obora Kinský, uvidíte je téměř všude.

4. Co je to?

Co je to? - tuto otázku si kladu vždy, když jedu pod dálnici směr Hradec Králové. Kousek za odbočkou "Žehuň/Městec Králové" po levé straně spatříte rybník, nad ním zalesněnou stráň a v ní holý průsek. V jeho středu, na okraji svahu jde již z dálky vidět žlutá budova s červenou střechou a dřevenými hrázděnými prvky. Je to lovecký zámeček, původně renesanční, který byl přestavěn v 19. století v tehdy módním švýcarském stylu.

5. Pták v síti

Ty malé stříšky nejsou pavilony slunečních lázní, ale kryté úkryty pro bažanty. Jako malý kluk jsem pravidelně pracoval na brigádě v bažantnici ve firmě Interlov Tři Sekery. Docela těžká práce, ale zábavná - ve chvíli, kdy se bažanti přemisťovali z jedné voliéry do druhé. Bažanti se naženou do rohu, někteří ale vzlétnou a chytají se za pomocí dlouhé tyče, na jejímž konci je oko se sítí. Něco jako síťka na motýly, ale mnohem větší.

6. Podzim v české krajině

Následující dny jsou posledními v roce, kdy se krajina zdá být ještě prohřátá, přívětivá a vhodná k návštěvě mnoha zámeckých parků a obor po celém bývalém Království českém. Barevná podzimní paráda skončí během 14 dnů a nastane dlouhé šedé ticho. Tak neváhejte a o víkendu vyrazte třeba do Obory Kinský. Více info najde zde.

7. Výhled do kraje

Malá úzká šedavá stužka na pozadí je dálnice Praha - Hradec Králové. Uprostřed zpola vypuštěný Žehuňský rybník, v popředí Obora Kinský. Zcela vpravo domy ve vesnici Žehuň, v níž stojí kostel svatého Gotharda s jedinečnou barokní kostnicí. Je to fascinující cíl cesty. Více o kostnici si přečtěte zde.

8. Lovy se zbraní i bez

Oblast kolem Chlumce nad Cidlinou je proslulá myslivostí, chovem koní a procházkami v krajině typické rozptýlenou zelení. Pokud vás zajímá jizda na koních, samotný lov nebo ubytování v oboře, podívejte se na stránky www.kinsky-dal-borgo.cz

9. Jak to vypadá ze země?

Stroj, díky němuž vám můžeme zprostředkovat krásné snímky české krajiny z výšky, patří společnosti Upvision, která se zabývá leteckým snímkováním. Podívejte se, jak zdokumentovali nejvyšší českou horu Sněžku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články